Strona główna > Z dala od klawiatury > Podróże > Galeria Figur Stalowych w Pruszkowie
Kategorie
Podróże

Galeria Figur Stalowych w Pruszkowie

Jakiś czas temu w Pruszkowie powstała Galeria Figur Stalowych (Gallery of Steel Figures). Galeria została utworzona przez firmę SCRAPERS, właściciela Skupu Złomu Przy Czołgu, który mieści się na ulicy Przejazdowej 17 w Pruszkowie. Pod tym samym adresem zlokalizowana jest galeria, którą postanowiłem odwiedzić.

Pruszkowską Galerię Figur Stalowych odwiedziłem na początku czerwca. Już trochę czasu minęło, więc wiele rzeczy się zmieniło. Patrząc na stronę internetową galerii www.galleryofsteelfigures.com widać, że została zmieniona aranżacja, pojawiły się nowe eksponaty i podrożały bilety.

Czym jest Galeria Figur Stalowych?

Otóż jest miejscem, gdzie zgromadzone są różne eksponaty, które zostały wykonane ze złomu. Tymi eksponatami są postacie z bajek, zwierzęta, znane osoby, superbohaterowie, samochody, czy motocykle. Między innymi można zobaczyć Merlin Monroe, Hulka, Spider Mana, Batmana, transformery, Hulka, czy Fiata 500.

Tygrys w Galerii Figur Stalowych
Tygrys w Galerii Figur Stalowych

Galeria umieszczona jest na terenie skupu złomu, do którego wjazd „strzeże” czołg. Będąc w czerwcu, część eksponatów było zgromadzonych w budynku, który wcześniej był chyba wykorzystywany jako warsztat, a reszta była w namiocie przed wejściem do tego warsztatu.

Transformer w Galerii Figur Stalowych
Transformer w Galerii Figur Stalowych

Eksponaty zostały wykonane z dużą starannością. Widać, że artyści dużo czasu poświęcili na ich zaprojektowanie i stworzenie. Na pewno wiele miesięcy zajęło pospawanie ze sobą kilku tysięcy nakrętek tak, aby powstał z nich tygrys czy Hulk. Niesamowite wrażenie na zwiedzającym robią figury, które zostały wykonane z części samochodowych i wyglądem zbliżone są do „oryginałów”. Coś pięknego.

Galeria ma nie tylko zalety

Dużym plusem galerii jest to, że wszystkie eksponaty można dotknąć. Niektóre z nich mają ruchome elementy jak na przykład drzwi czy maski w samochodach. Dzięki temu można wejść do środka samochodu, czy zobaczyć jego silnik.

Fiat 500 w Galerii Figur Stalowych
Fiat 500 w Galerii Figur Stalowych

Fajny klimat tworzy również miejsce, w którym figury są zlokalizowane. Po pierwsze jest to skup złomu, a po drugie warsztat, wyposażony w narzędzia, który wypełniony jest (a przynajmniej jeszcze w czerwcu był) zapachem jak w warsztacie, który cały czas jest eksploatowany, gdzie w niektórych miejscach widać plamy po rozlanym oleju. Wygląda to tak, jakby figury na bieżąco były tworzone.

Żubr w Galerii Figur Stalowych
Żubr w Galerii Figur Stalowych

Minusem galerii niestety jest to, że eksponaty umieszczone są zbyt blisko siebie, a przynajmniej tak to było w czerwcu. Do niektórych figur, w szczególności Minionków, ciężko było dojść. Ciekaw jestem, czy Galeria została powiększona, ponieważ z tego, co widać na stronie internetowej, światło ujrzały nowe figury.

Czy warto odwiedzić galerię?

Galeria Figur Stalowych w Pruszkowie jest miejscem wartym do zobaczenia. Oglądając w niej eksponaty, nie tylko dzieciaki będą miały frajdę, ale również i dorośli. Całość tworzy niesamowity klimat, który na długo zapadnie w pamięci. Mam nadzieję, że kiedyś ponownie odwiedzę to miejsce.

Warto również śledzić stronę internetową galerii, czy jej profil na Facebooku, ponieważ można tam dowiedzieć się, np. gdzie w danym czasie eksponaty można zobaczyć. Tak, eksponaty co jakiś czas wystawiane są w różnych miejscach, więc być może i w Twoim mieście będzie można je zobaczyć, a przynajmniej ich część.

Moja ocena to:

Zapraszam również do obejrzenia pokazu zdjęć z Galerii Figur Stalowych.

Oceń wpis
[Maks.: 1 Średnia: 5]

2 odpowiedzi na “Galeria Figur Stalowych w Pruszkowie”

Informacje prasowe.
Galeria figur stalowych

Gallery of Steel Figures mieści się na terenie najbardziej znanego skupu złomu w Polsce. „Skup Złomu przy Czołgu w Pruszkowie”, jest pierwszym na świecie miejscem, gdzie
prezentowane są rzeźby stalowe, wykonane z elementów recyklingu złomu stalowego. Złomowisko jest kolebką, w której zrodził się pomysł powstania Gallery of Steel Figures. Właśnie w tym miejscu powstała pierwsza rzeźba. Stolik ze szklanym blatem, który został wykonany z bloku silnika V8. Dlaczego tak się stało? W ówczesnej dobie kryzysu, który pojawił się na rynku złomowym, należało znaleźć pomysł na poprawę funkcjonowania firmy. Mając dostęp do materiału jakim jest złom, warto było wykorzystać go w trochę inny sposób, a inspiracje znajdowały się wszędzie. Były to przede wszystkim wspomnienia oraz marzenia. Kolejne pomysły i inspiracje podsuwali już zwiedzający Galerię. Zespół GSF z wielką uwagą i atencją słuchał tego, o czym mówili goście, aby móc wdrożyć w życie kolejne wspaniałe projekty. Tak naprawdę, to co można zobaczyć w Gallery of Steel Figures jest odzwierciedleniem tego, co widzieć chcą przybywający na wystawę.

Wśród eksponatów znajdują się rzeźby inspirowane bohaterami z bajek, filmów, postacie świata polityki i show biznesu oraz rzeźby najbardziej ekskluzywnych samochodów wiodących marek. Rzeźby wykonane są z tysięcy elementów, pochodzących z recyklingu. Rzemieślnicy wykonujący te cudowne rzeźby, nierzadko poświęcają tysiące godzin, aby efekt końcowy zaskoczył wszystkich. Swoją mozolną i wybitną pracą zasługują na to, aby nazywać ich artystami w swoim zawodzie. 50 rzemieślników wchodzących w skład Zespołu GSF, tworzy w wielu miejscach na całym świecie, nierzadko oddalonych o tysiące kilometrów od miejsca gdzie narodził się pomysł. Tym miejscem jest Pruszków w Polsce. Jesteśmy niezmiernie dumni, że właśnie Polak jest prekursorem tego projektu. Jest to dowód na to, że Polacy potrafią być kreatywni, pomysłowi i zdolni do tego, aby stworzyć coś, czego mogą nam pozazdrościć wszyscy na świecie. Od wielu lat, Gallery of Steel Figures realizuje swój projekt z rozmachem i konsekwencją. Inicjator, kreator projektu Mariusz „Jose” Olejnik zapewnia, że co kwartał będzie miała miejsce premiera pięciu, nowych wspaniałych rzeźb, na które będą zwrócone oczy całego świata. Praca Gallery of Steel Figures została doceniona w wielu mediach na całym świecie. Podczas każdej premiery nowych rzeźb, która odbywa się w Gallery of Steel Figures, realizowana jest sesja zdjęciowa. Ostatnia z nich odbyła się na tle biało-czerwonych barw, symbolizujących flagę Polski, gdzie zrodził się pomysł stworzenia Gallery of Steel Figures. Brytyjczycy mają swoją Galerię Figur Woskowych Madame Tussaud w Londynie, których na świecie jest wiele, a Polacy mają swoją jedyną na świecie Galerię Figur Stalowych.

Rzeźby zostały wykonane z elementów pochodzących tylko z recyklingu, a więc części które w 100% mogą być ponownie przetworzone. Wykorzystano tysiące fragmentów zawieszeń samochodów, silników, przekładni wszelkiego rodzaju, skrzyń biegów etc.
Ze względu na to, że każda rzeźba powstaje wyłącznie ręcznie, proces jej tworzenia jest bardzo pracochłonny i czasochłonny. Okres budowy niektórych z nich, to nawet około 7000 roboczogodzin, zespołu czteroosobowego. Są to pierwsze i jedyne takie rzeźby na świecie. Wykonane są w skali 1:1, a ich odwzorowanie kształtuje się na bardzo wysokim poziomie. 50 rzeźb samochodów, stanowi kolekcję, która należy do Gallery of Steel Figures, której to pomysłodawcą i założycielem jest Mariusz „Jose” Olejnik, urodzony w Polsce w 1979 roku. Te oryginalne rzeźby, stanowią własność Gallery of Steel Figures. Można je obejrzeć w Polsce, na jedynej wystawie udostępnionej dla zwiedzających, która znajduje się nieopodal stolicy Polski, w podwarszawskim Pruszkowie. Każdy eksponat budowany jest przez dobraną grupę rzemieślników, których selekcji dokonuje GSF Team.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.