Strona główna > Systemy operacyjne > Windows > Jak włączyć konto Administratora w Windows Vista Home Premium?
Kategorie
Windows

Jak włączyć konto Administratora w Windows Vista Home Premium?

W systemach MS Windows Vista Home Basic oraz MS Windows Vista Home Premium nie jest dostępne konto Administratora. Możliwe jest natomiast tworzenie użytkowników z uprawnieniami administratora, co nie jest równoznaczne z posiadaniem takich uprawnień, jak administrator. A co zrobić, jeżeli mamy aplikację, która do instalacji wymaga konta Administratora, a nie użytkownika z takimi uprawnieniami? W tym wpisie odpowiem na to pytanie.

Konto Administratora może przydać się, np. podczas instalacji programów zapisanych w formacie MSI (Microsoft Installer), kiedy domyślnie program ma zostać zainstalowany bezpośrednio na partycji, gdzie zainstalowany jest system Windows (standardowo C:\). W takim przypadku po kliknięciu prawym klawiszem myszki na plik nie możemy wybrać opcji Uruchom jako Administrator, ponieważ jej nie ma.

Konto Administratora może się przydać również, kiedy zapomnimy hasła do swojego konta, a nie ma drugiego konta z uprawnieniami administratora, które mogłoby posłużyć do utworzenia nowego hasła na naszym koncie. W tym artykule nie zostanie opisana ta możliwość.

Standardowo konta tworzy się, wchodząc w Start, następnie Panel sterowania > Konta użytkowników > Zarządzaj innym kontem > Utwórz nowe konto. W tym oknie wpisuje się nazwę użytkownika oraz nadaje uprawnienia. Dostępne są takie typy kont, jak:

  • Użytkownik standardowy
  • Administrator

Jeżeli w tym miejscu wpiszemy nazwę Administrator, to pojawi się komunikat:

Określona nazwa konta jest nieprawidłowa, ponieważ istnieje już konta o tej nazwie.

Wpisz inną nazwę.

Brzmi to trochę dziwnie, a nawet absurdalnie, ponieważ na liście z dostępnymi kontami nie ma użytkownika o takiej nazwie, ale jest to poprawne zachowanie. Konto Administratora nie jest widoczne, ale w rzeczywistości istnieje.

Aby włączyć konto Administratora, należy uruchomić ponownie komputer i przejść do trybu Zaawansowane opcje uruchamiania. Można to zrobić przytrzymując klawisz F8 podczas uruchamiania komputera, przed pojawieniem się loga Windows. Po włączeniu tego trybu z dostępnej listy należy wybrać Tryb awaryjny i poczekać na załadowanie się systemu.

Po załadowaniu się systemu logujemy się na swoje konto, a następnie uruchamiamy Wiersz polecenia. Są różne sposoby na uruchomienie programu Wiersz polecenia, które zostały opisane we wpisie Różne sposoby wejścia w Wiersz polecenia.

W oknie Wiersz polecenia należy wpisać komendę:

net user administrator /active:yes

i zatwierdzić klikając Enter. Po poprawnym wpisaniu i wykonaniu polecenia powinien pojawić się napis:

Polecenie zostało wykonane pomyślnie

Polecenie włączające konto Administratora
Polecenie włączające konto Administratora

Po ponownym uruchomieniu komputera, obok już dostępnych kont użytkowników pojawi się konto Administrator, które ma dostępne wszystkie uprawnienia.

Konto Administrator można wyłączyć w analogiczny sposób, ale w terminalu należy wpisać polecenie:

net user administrator /active:no

i je zatwierdzić.

Oceń wpis
[Maks.: 7 Średnia: 4]

2 odpowiedzi na “Jak włączyć konto Administratora w Windows Vista Home Premium?”

Dzień dobry!
Mam pytanie, jak odblokować konto administratora Windows Vista Home Premium. Po wpisaniu ‚net unser administrator /active:yes pojawia się ”Następujące komendy tego polecenia:
NET
ACCOUNTS:COMPUTER:CONFIG:COUNTINE:FILE:GROUP:HELP:HELPMSG:LOCALGROUP:PAUSE:PRINT:SESSION:SHARE:START:STATISTISC:STOP:TIME:USE:UNSER:VIEW

i nie wiem co robić, nic nie wchodzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.