Strona główna > Systemy operacyjne > Linux > Przegląd systemu Ubuntu Touch
Kategorie
Linux

Przegląd systemu Ubuntu Touch

Ubuntu Touch jest dosyć ciekawym mobilnym systemem operacyjnym, który można zainstalować na kilku wybranych urządzeniach. Jednym z tych urządzeń jest Google (LG) Nexus 5 i na jego podstawie, chciałbym opisać sposób obsługi mobilnej wersji systemu Ubuntu, co prawda porzuconej przez twórcę, ale dalej rozwijanej przez społeczność, zgromadzoną w projekcie ubports.

System Ubuntu Touch na Nexus 5
System Ubuntu Touch na Nexus 5

System Ubuntu Touch podobnie, jak Sailfish OS, obsługuje się przy pomocy gestów. Poza fizycznymi przyciskami na obudowie urządzenia nie ma przycisków znanych z Androida (Cofnij, Pulpit, Ostatnie programy). Wbrew pozorom jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które przyśpiesza wywoływanie podstawowych funkcji programu.

Przykłady gestów

  1. Krótkie przesunięcie palcem z lewej krawędzi do środka ekranu – wysunięcie listy ulubionych i aktywnych programów.
  2. Długie przesunięcie palcem z lewej krawędzi do środka ekranu – wyświetlenie okna Aplikacje (scopes), o ile jesteśmy w innym oknie.
  3. Przesunięcie palcem z dolnej krawędzi do środka ekranu – wysunięcie dodatkowych opcji programu, o ile są dostępne. Widać to po strzałce na dole ekranu.
  4. Krótkie przesunięcie palcem z prawej krawędzi do środka ekranu – przełączenie się na ostatni włączony program.
  5. Długie przesunięcie palcem z prawej krawędzi do środka ekranu – wyświetlenie wszystkich włączonych programów w postaci miniatur.
  6. Długie przesunięcie programu do góry lub do dołu na oknie miniatur wszystkich programów – wyłączenie programu.
  7. Przesunięcie palcem z górnej krawędzi do środka ekranu – wywołanie szybkiego dostępu do narzędzi związanych z daną opcją (ikoną):
    1. Na wysokości ikony powiadomień (koperta) oraz w lewo od niej – wyświetlenie powiadomień.
    2. Na wysokości ikony obracania ekranu (ikona kłódki ze strzałkami) – możliwość wyłączenia blokady obrotu ekranu.
    3. Na wysokości ikony lokalizacji (pinezka) – szybki dostęp do wyłączenia lokalizacji i wejścia w ustawienia tej opcji.
    4. Na wysokości ikony Bluetooth – szybki dostęp do wyłączenia Bluetooth i wejścia w ustawienia tej opcji.
    5. Na wysokości ikony sieci (Wifi) – szybki dostęp do konfiguracji danych komórkowych i WiFi oraz możliwość włączenia trybu samolotowego.
    6. Na wysokości ikony dźwięku (głośnik) – szybki dostęp do możliwości wyłączenia dźwięków, regulacji głośności, odtwarzacza multimedialnego i ustawień dźwięku.
    7. Na wysokości ikony baterii – szybki dostęp do sprawdzenia procentowego stanu baterii, zmiany poziomu jasności ekranu, możliwość włączenia latarki i wejścia w ustawienia baterii.
    8. Na wysokości ikony godziny – szybki dostęp do kalendarza, możliwości aplikacji Zegar i ustawień daty i godziny.
  8. Przesunięcie dolnego paska z trzema kropkami do góry na oknie szybkiego dostępu – zamknięcie szybkiego dostępu.

Inne operacje

  1. Włączone aplikacje można zobaczyć również po wysunięciu paska aplikacji z lewej strony ekranu. Aplikacje mają wtedy przypiętą kropkę.
  2. Przytrzymanie ikony aplikacji na pasku z lewej strony wywołuje kontekstowe menu z możliwością zamknięcia aplikacji oraz utworzenia i skasowania do niej skrótu na tym pasku.
  3. Przytrzymanie ikony aplikacji w oknie Aplikacje (scopes) wywołuje okno z możliwością uruchomienia programu lub jego odinstalowanie (opcja nie jest dostępna dla wszystkich aplikacji).
  4. Po wysunięciu paska szybkiego dostępu można przechodzić do innych opcji, klikając daną ikonę.
  5. Przytrzymanie włącznika telefonu umożliwi wyłączenie urządzenia lub ponowne uruchomienie systemu.
  6. Kliknięcie przycisku zwiększającego lub zmniejszającego poziom dźwięku wyświetla dymek z poziomem głośności, który sam znika po kilku sekundach, ale można go wyłączyć, przesuwając w lewo lub prawo.
  7. Klikając jednocześnie oba przyciski do regulacji głośności, można wykonać zrzut ekranowy (screenshot), który zapisywany jest Pictures/Screenshots.
  8. Przesunięcie w prawo pliku lub folderu w Menedżerze plików wyświetli przycisk do kasowania obiektu.
  9. Przesunięcie w prawo pliku lub folderu w Menedżerze plików wyświetli przyciski do operacji na obiekcie. Można wyświetlić właściwości pliku lub folderu, zmienić jego nazwę, wyciąć, skopiować, czy udostępnić.
  10. Przytrzymanie pliku lub folderu w Menedżerze plików przechodzi do trybu edycji, gdzie możemy zaznaczyć kilka plików/folderów, wyświetlić właściwości pliku lub folderu, zmienić jego nazwę lub wyciąć, skopiować, czy skasować wiele plików i folderów jednocześnie.

Podsumowanie

Widać, że system Ubuntu Touch został bardzo dobrze przemyślany i jest wyjątkowo funkcjonalnym mobilnym systemem operacyjnym. Jest bardziej przyjazny niż Sailfish OS i zawiera dużo więcej opcji, z których w łatwy sposób możemy skorzystać. Brakuje tylko wbudowanej obsługi aplikacji napisanych dla systemu Android, choć to można obejść, instalując Anbox. Takie rozwiązanie obciąża sprzęt, więc aplikacje działają wtedy bardzo wolno. Pewnie lepiej by działały na lepszym sprzęcie, ale o taki ciężko. Niestety brak nowszych urządzeń kompatybilnych z systemem Ubuntu Touch to kolejna jego wada.

Oceń wpis
[Maks.: 3 Średnia: 5]

2 odpowiedzi na “Przegląd systemu Ubuntu Touch”

Gdyby był tańszy lub miał lepsze podzespoły w tej cenie, to by był interesującym zakupem. Ewentualnie, gdybym nie miał co z pieniędzmi zrobić, to nad zakupem długo bym się nie zastanawiał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.