Strona główna > Programy > AutoMapa > AutoMapa dla Windows > Punkty trasy w oknie Informacje w AutoMapie dla Windows
Kategorie
AutoMapa dla Windows

Punkty trasy w oknie Informacje w AutoMapie dla Windows

Opcja Punkty trasy, gdzie wypisane są miejsca, które wybraliśmy podczas wyznaczania trasy, dostępna jest w AutoMapie dla systemu Windows po wybraniu Menu, następnie Trasa i Informacje.

Menu - Informacje: Punkty trasy
Menu – Informacje: Punkty trasy

Po lewej stronie tych punktów trasy znajdują się przyciski do zmiany kolejności danego punktu Przyciski - Przesuń w górę/ Przesuń w dół. Czyli wybrany punkt można przesunąć przed poprzedni, albo za następny.

Każdy punkt trasy oznaczony jest chorągiewką, gdzie:

  • ikona Ikona - Punkt Start oznacza punkt Start, czyli punkt początkowy trasy;
  • ikona Ikona - Punkt VIA okolica oznacza punkt VIA okolica, czyli punkt pośredni trasy, który jest ustawiany w pobliżu wybranego miejsca;
  • ikona Ikona - Punkt VIA punkt oznacza punkt VIA punkt, punkt pośredni trasy, który ustawiony jest w wybranym miejscu;
  • ikona Ikona - Punkt Koniec oznacza punkt Koniec, czyli miejsce, do którego została wyznaczona trasa.

Cyfry, które znajdują się w chorągiewkach punktów VIA, oznaczają kolejność danego punktu.

Począwszy od pierwszego punkty trasy, kończąc na punkcie docelowym, pod adresem tego miejsca podana jest odległość od punktu początkowego. Pierwsza wartość (np. 2.7 km) oznacza odległość od punktu Start do danego punktu trasy według wyznaczonej trasy. Natomiast druga wartość (np. 2.3 km) oznacza odległość między tymi samymi punktami, ale po linii prostej, czyli tak, jakby została wyznaczona trasa Przełajowa.

Obok odległości do punktu trasy podane są takie informacje, jak dzielnica, miejscowość i kraj. Natomiast poniżej znajdują się informacje dotyczące POI i punktów ulubionych, które położone są w pobliżu danego punktu. Jeżeli tych punktów jest dużo, to wyświetla się tylko informacja Wiele POI / PU. W przypadku, kiedy będzie dostępny kilka POI, to zostanie wyświetlona ikona najbliższego punktu Ikona - POI BTS i jego opis. Natomiast przy braku POI pojawi się napis Nie znaleziono POI / PU.

Jeżeli dane miejsce nie ma przyporządkowanego adresu, to nie będzie on widoczny w takim punkcie trasy.

Po kliknięciu dowolnego punktu trasy pojawi się menu z opcjami Pokaż na mapie oraz Skasuj.

Na dolnej belce dostępny jest przycisk Menu Przycisk Menu, gdzie po jego kliknięciu pojawi się lista opcji:

  • Przelicz trasę
  • Ustaw po najbliższych
  • Odwróć
  • Przywróć oryginalne

Opcja Przelicz trasę jest aktywna dopiero po modyfikacji punktów trasy, kiedy będzie możliwe wyznaczenie trasy według nowych ustawień.

Ustaw po najbliższych służy do zmiany kolejności punktów trasy tak, aby trasa była wyznaczona po tych punktach optymalnie. Jest to przydatne w firmach kurierskich, gdzie jest wiele miejsc, do których trzeba dotrzeć, możliwie w jak najkrótszym czasie.

Odwróć jest opcją, która służy do odwrócenia kolejności punktów trasy. Może jej użyć. np. wtedy, kiedy dojedziemy do celu i chcemy wyznaczyć trasę powrotną. W takim przypadku nie trzeba od nowa ustawiać punktów trasy, a wystarczy wybrać tę opcję.

Przywróć oryginalne jest aktywna po modyfikacji punktów trasy i służy do przywrócenia ich początkowego stanu.

Oceń wpis
[Maks.: 2 Średnia: 4]

2 odpowiedzi na “Punkty trasy w oknie Informacje w AutoMapie dla Windows”

Obawiam się że opcja Ustaw po najbliższych nie optymalizuje trasy w sposób satysfakcjonujący. Na AutoMapie 6.16.2 wymyśliłem eksperyment polegający na wyjeździe z Wrocławia do Lubina. Po drodze miałem zabrać kilku znajomych mieszkających w różnych miejscach Wrocławia. Program tak „zoptymalizował” trasę, że wyliczył 150 km. Gdy ręcznie ustawiłem kolejność punktów VIA, wyszło 120 km. Różnica w czasie też znaczna: 26 minut. Typ trasy: optymalna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.