Od początku roku utworzyłem wiele obiektów XVE, które prezentują Strefy Płatnego Parkowania w różnych miastach w Polsce. Te obiekty można wykorzystać w AutoMapie dla systemu Windows. W związku z tym postanowiłem je udostępnić w serwisie Miplo, aby inni użytkownicy AutoMapy mogli korzystać z tych obiektów. Ze względu na to, że w serwisie Targeo również możliwe jest tworzenie tego typu obiektów, a do tego ich importowanie, postanowiłem przenieść pliki XVE także do Targeo.
W Targeo własne obiekty można tworzyć w opcji Moje mapy. Można tu utworzyć linie, krzywe, obszary, punkty oraz etykiety. Co więcej, można zaimportować gotowe już obiekty, ale do wyboru dostępne są tylko pliki GPX oraz GPS. Niestety nie ma możliwości importu plików XVE, co jest dziwne. Z tego, co się dowiedziałem, to taka funkcja zostałaby dodana, gdyby było większe zainteresowanie.
W takim razie, w jaki sposób w serwisie Targeo udało mi się zaimportować stworzone już obiekty XVE? Wystarczyło w edytorze tekstowym (użyłem Notepad++), przerobić format współrzędnych, a następnie użyć narzędzia GPS Visualizer, aby dane zapisać w formacie GPX. Gotowy plik GPX wystarczyło zaimportować w Targeo i spersonalizować, aby na mapie wyglądał ładnie.
W Targeo do takich obiektów można zmienić kolory obwiedni, czy wypełnienia. Można również ustawić charakter obwiedni, tzn. czy ma być przerywana, czy nie, jakiej ma być grubości i czy ma mieć przezroczystość. Można również ustawić nazwę i opis obiektu. Niestety w opisie obiektu nie można utworzyć sformatowanego opisu. Cały tekst jest tak samo sformatowany i wyświetlany w jednej linii. Szkoda, ponieważ, gdyby można było użyć edytora tekstu, to opisy obiektów wyglądałyby zdecydowanie lepiej.
Kolejną wadą serwisu Targeo jest to, że obiekty dostępne w Moje trasy nie są widoczne na wersji mobilnej strony. W związku z tym, aby zobaczyć je na telefonie, należy w ustawieniach przeglądarki wybrać, aby strona otwierała się w wersji komputerowej.
Wszystkie Strefy Płatnego Parkowania, które utworzyłem, można zobaczyć i wyszukać na stronie pod adresem www.likoton.pl/spp.
Na Targeo utworzyłem również jedną mapę ze wszystkimi strefami, z której również można skorzystać. Według mnie osobne obiekty są wygodniejsze w użyciu, ale niektórzy mogą woleć wszystko dostępne na jednej mapie i z myślą o nich utworzyłem taką wersję. Co więcej, na Targeo przeniosłem I Strefę Taxi w Warszawie, o czym napisałem we wpisie I Strefa TAXI w Warszawie na mapie Targeo.
W odpowiedzi na “Strefy Płatnego Parkowania w Polsce dostępne w serwisie Targeo”
W Targeo dodano już możliwość wstawiania wielowersowych opisów obiektów w Moje mapy, co poprawi ich czytelności.