Strona główna > Programy > AutoMapa > AutoMapa dla Android > W jaki sposób ustawić różne skale wyświetlania POI w AutoMapie dla systemu Android?
Kategorie
AutoMapa dla Android

W jaki sposób ustawić różne skale wyświetlania POI w AutoMapie dla systemu Android?

W AutoMapie dla systemu Android, gdy wejdziemy w menu „POI” i „Wyświetlanie”, po kliknięciu przycisku “Od skali” możemy ustawić, do jakiej skali podczas oddalania mapy mają być wyświetlane punkty użyteczności publicznej. Niestety to ustawienie jest stałe dla wszystkich kategorii, więc przy pomocy programu nie można zmienić skali dla wybranych kategorii, ale można to obejść, modyfikując jeden plik konfiguracyjny.

W AutoMapuie domyślnie na mapie wyświetlają się POI do skali 1:42000. Powyżej tej skali znikają z mapy. Jeżeli chcemy zmienić domyślną wartość, to możemy to zrobić, wchodząc w menu „POI”, a następnie „Wyświetlanie”, gdzie po kliknięciu przycisku „Od skali” wyświetli się menu z dostępnymi pozycjami:

 • 1:5600
 • 1:11200
 • 1:21000
 • 1:42000
 • 1:84000
 • 1:168000
 • 1:252000
Brak POI z ustawioną mniejszą skalą
Brak POI z ustawioną mniejszą skalą

Zmianę skali dla interesujących kategorii możemy dokonać poprzez modyfikację pliku „categories.xml”, który znajduje się w pamięci wewnętrznej urządzenia, w katalogu Android/obb/pl.aqurat.automapa/AutoMapa/Settings. Plik można zmodyfikować przy pomocy komputera lub samego urządzenia.

POI z ustawioną mniejsza skalą po przybliżeniu mapy
POI z ustawioną mniejsza skalą po przybliżeniu mapy

Modyfikacja pliku przy pomocy komputera:

 1. Podłączamy urządzenie do komputera przy pomocy kabla USB.
 2. W urządzeniu ustawiamy połączenie z komputerem jako „Pamięć masowa” lub „Przesyłanie plików”, co zależy od urządzenia.
 3. Na komputerze uruchamiamy Eksplorator plików i wchodzimy do pamięci wewnętrznej urządzenia do katalogu „Android/obb/pl.aqurat.automapa/AutoMapa/Settings”.
 4. W katalogu „Settings” wyszukujemy plik „categories.xml” i kopiujemy go na dysk komputera, np. na Pulpit.
 5. Klikamy prawym klawiszem myszki na plik „categories.xml” i wybieramy opcję „Edytuj”. Do edycji możemy również użyć innej aplikacji.
 6. Otworzy się notatnik z zawartością pliku, w którym szukamy numeru kategorii POI*, dla której chcemy zmienić skalę, np. „Bankomat”.
 7. Kategoria „Bankomat” posiada numer 4 (id=”4”), więc modyfikujemy linijkę <s id=”4″ color=”3969E8″>, dopisując w nawiasie nowe parametry „scalemin=”X”” i „scalemax=”Y”„, gdzie zamiast X i Y podajemy minimalny i maksymalny procent skali** ustawionej w AutoMapie dla wszystkich kategorii.
 8. Zmodyfikowany wpis, np. „<s id=”4″ color=”3969E8″ scalemin=”10” scalemax=”20”>” zapisujemy, klikając opcję „Plik”, a następnie „Zapisz”.
 9. Zamykamy notatnik lub inny edytor.
 10. Zmodyfikowany plik „categories.xml” kopiujemy do pamięci wewnętrznej urządzenia, do katalogu „Android/obb/pl.aqurat.automapa/AutoMapa/Settings”, nadpisując obecny.

Modyfikacja pliku z poziomu urządzenia:

 1. Instalujemy jakiś edytor tekstowy lub program Total Commander, który służy do przeglądania plików, ale zawiera wbudowany edytor.
 2. Przy pomocy eksploratora plików wchodzimy do pamięci wewnętrznej urządzenia do katalogu „Android/obb/pl.aqurat.automapa/AutoMapa/Settings”.
 3. W katalogu „Settings” wyszukujemy plik „categories.xml” i go edytujemy. W przypadku programu Total Commander wystarczy przytrzymać plik i z kontekstowego menu wybrać „Edycja pliku”.
 4. Otworzy się notatnik z zawartością pliku, w którym szukamy numeru kategorii POI*, dla której chcemy zmienić skalę, np. „Bankomat”.
 5. Kategoria „Bankomat” posiada numer 4 (id=”4”), więc modyfikujemy linijkę „<s id=”4″ color=”3969E8″>” dopisując w nawiasie nowe parametry „scalemin=”X”” i „scalemax=”Y””, gdzie zamiast X i Y podajemy minimalny i maksymalny procent skali** ustawionej w AutoMapie dla wszystkich kategorii.
 6. Zmodyfikowany wpis, np. „<s id=”4″ color=”3969E8″ scalemin=”10” scalemax=”20”>” zapisujemy, w Total Commander przez kliknięcie ikony z dyskietką.
 7. Zamykamy edytor.

*Numer kategorii POI można zobaczyć, edytując plik „categories_ex_pl.dic”, który znajduje się w katalogu „Android/obb/pl.aqurat.automapa/AutoMapa/Settings”.

Dla ułatwienia wklejam część zawartości pliku „categories_ex_pl.dic”

count=1885
1=Odprawa lotnicza
2=Lotnisko
3=Pogotowie (X)
4=Bankomat
5=Autoserwis
6=Myjnia samochodowa
7=Bank
8=Bar
9=Pla=017Ca
10=Kr=0119gielnia

**Opcje „scalemin” i „scalemax” zależne są od skali ustawionej w AutoMapie w menu „POI > Wyświetlanie > Od skali”, ponieważ podaje się w niej wartość procentową tej skali. Na przykład, gdy dla parametru „scalemax” ustawimy wartość „50”, będzie to oznaczało wyświetlanie ikon do 50% ustawionej skali. Domyślnie skala 1:42000 to 2,4 km w pionie, więc punkty ze zmodyfikowanej kategorii podczas oddalania mapy będą wyświetlane do skali 1:21000, czyli 1.2 km.

Oczywiście różne skale można ustawić dla innych kategorii, więc dzięki temu rozwiązaniu lepiej możemy zarządzać wyświetlaniem ikon punktów użyteczności publicznej na mapie. Co prawda nie jest to prosty sposób modyfikacji, ale również nie jest na tle trudny, aby samemu nie można było ustawić interesujących nas skal.

Film pokazujący zmianę skali dla wybranej kategorii przy pomocy programu Total Commander dostępny jest poniżej:

Oceń wpis
[Maks.: 7 Średnia: 5]

W odpowiedzi na “W jaki sposób ustawić różne skale wyświetlania POI w AutoMapie dla systemu Android?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.