W AutoMapie dla systemu Android w wersji 5.9.8 została wprowadzona ciekawa i przydatna funkcjonalność. Polega ona na możliwości pokazania i nawigowania do szukanego adresu, wypowiadając odpowiednie komendy. Tych komend jest kilka, ale jeżeli chcielibyśmy wypowiadać własne polecenie, możemy to zmienić, co poniżej opiszę.
Jak skorzystać z komend głosowych?
Żeby skorzystać z tej opcji, należy wejść w menu „Szukaj„, następnie kliknąć przycisk z ikoną mikrofonu, który znajduje się obok wyszukiwarki. Włączy się wtedy wyszukiwanie głosowe, w którym wyszukiwany adres lub POI możemy poprzedzić jedną z dostępnych komend.
Początkowo, to znaczy od wersji 5.9.8, AutoMapa obsługiwała poniższe polecenia:
- nawiguj do
- prowadź do
- nawiguj
- prowadź
- pokazuj
- pokaż
W wersji 5.9.21 ilość tych poleceń została zwiększona:
- nawiguj mnie do
- nawiguj do
- prowadź do
- nawiguj
- prowadź
- ruszajmy
- startuj
- start
- wyznacz trasę do
- wyznacz do
- kieruj do
- kieruj
- wytycz trasę do
- wytycz do
- wytycz
- jedź do
- jedź
- gdzie jest
- wyświetl
- wskaż
- pokaż
Przykładowo, po wydaniu polecenia „nawiguj do Pałac Kultury i Nauki” program wyznaczy trasę do POI, który nazywa się „Pałac Kultury i Nauki„. To samo uzyskamy, wypowiadając polecenia „nawiguj mnie do„, „prowadź do„, „nawiguj„, „prowadź„, „ruszajmy„, „startuj„, „start„, „wyznacz trasę do„, „wyznacz do„, „kieruj do„, „kieruj„, „wytycz trasę do„, „wytycz do„, „jedź do” i „jedź„. Natomiast komendy „gdzie jest„, „wyświetl„, „wskaż” i „pokaż” służą do pokazania na mapie wyszukiwanego miejsca.
Opis pliku „voice_command.json”
Zawartość pliku „voice_command.json” wygląda następująco:
{ "commands":[ { "name":"show", "voiceCommands":[ "gdzie jest", "wyswietl", "pokaz", "wskaz" ] }, { "name":"navigate", "voiceCommands":[ "nawiguj mnie do", "nawiguj do", "prowadz do", "nawiguj", "prowadz", "ruszajmy", "startuj", "start", "wyznacz trase do", "wyznacz do", "wyznacz", "kieruj do", "kieruj", "wytycz trase do", "wytycz do", "wytycz", "jedz do", "jedz" ] } ] }
Po zawartości widać podział na dwie sekcje:
- „name”:”show”,
- „name”:”navigate”,
Pierwsza z nich zawiera polecenia dotyczące pokazanie miejsca na mapie. Natomiast druga wyznaczenie trasy pod wskazany adres. Jeżeli chcemy dodać nową komendę, wystarczy ją dopisać w cudzysłowie do odpowiedniej sekcji w nowej linii, kończąc poprzednią linię przecinkiem. Ważne jest, aby w nazwie nie używać znaków diakrytycznych.
Jak dodać własne komendy głosowe?
Informacja, z jakich komend głosowych korzysta program, zapisane jest w pliku tekstowych o nazwie „voice_command.json„. Ten plik zapisany jest w pamięci wewnętrznej urządzenia, w katalogu „/Android/obb/pl.aqurat.automapa/AutoMapa/Settings„. Wystarczy go edytować i dodać nową komendę, aby program z niej mógł korzystać.
Jeżeli na swoim telefonie z Androidem posiadamy zainstalowany jakiś edytor tekstowy, na przykład wbudowany w program Total Commander, wystarczy przy pomocy tego programu go edytować. W przypadku, gdy takiego programu nie posiadamy, kopiujemy plik „voice_command.json” na dysk komputera i edytujemy nawet przy użyciu systemowego Notatnika.
W pliku „voice_command.json” w sekcji „„name”:”show”,” lub „„name”:”navigate”,” dopisujemy nową linię, z nową komendą, np. w pierwszej sekcji dodajemy linijkę „”znajdz””. W nazwie nie używamy znaków diakrytycznych i nie zapominamy o zakończeniu poprzedniej linijki przecinkiem. Zmianę zapisujemy.
Taka sekcja po naszej zmianie powinna wyglądać tak:
{ "name":"show", "voiceCommands":[ "gdzie jest", "wyswietl", "pokaz", "wskaz", "znajdz" ] },
Jeżeli pliki skopiowaliśmy na dysk komputera, to po zapisaniu zmiany kopiujemy pliki do pamięci urządzenia, w to samo miejsce, nadpisując już dostępny plik.
Wideo
Poniżej zamieszczam poradnik wideo, w którym pokazuję, w jaki sposób nanieść powyższe zmiany przy pomocy edytora tekstów, wbudowanego w program Total Commander.
Zakończenie
Jak widać na powyższym filmie, nie trzeba poświęcać zbyt wiele czasu, aby w AutoMapie dla systemu Android wprowadzić modyfikację, która umożliwi korzystanie z dodatkowych poleceń. Opcja może się przydać osobom, które przyzwyczajone są do innych komend, których domyślnie brakuje w AutoMapie.