Strona główna > Programy > AutoMapa > AutoMapa dla Windows > Wybranie nowego fragmentu mapy i jego instalacja
Kategorie
AutoMapa dla Windows

Wybranie nowego fragmentu mapy i jego instalacja

Wybranie nowego fragmentu mapy i jego instalacja jest opcją dostępną podczas instalacji AutoMapy dla systemu Windows. Umożliwia wybranie konkretnego obszaru mapy, co przydatne jest w przypadku, kiedy nośnik, na którym instalujemy mapę, ma zbyt małą pojemność lub po prostu nie chcemy korzystać z całej mapy.

Po wybraniu tej opcji podczas instalacji zostanie wyświetlone okno, które będzie zawierało wybraną wcześniej mapę. Obok mapy będą dostępne przyciski z opcjami umożliwiającymi zarządzanie wybranym obszarem, a pod nimi legenda opisująca, w jaki sposób zaznaczyć i odznaczyć dany obszar.

Okno - Edytor obszarów
Okno – Edytor obszarów

Jak widać na zrzucie, mapa składa się z wielu punktów, które tworzą konkretny kraj. W celu łatwiejszego przeglądania mapy dostępne kraje mają narysowane granice i są na nich zaznaczone stolice.

Za pomocą lewego klawisza myszki możemy na mapie zaznaczyć pojedynczy punkt, klikając go, lub większy obszar przytrzymując ten klawisz i rysując na mapie prostokąt. W przypadku, kiedy zaznaczyliśmy tylko pojedynczy punkt, to klikając go, można ten obszar powiększyć, rysując większy.

Jeżeli chcemy od razu zaznaczyć cały kraj, to należy go kliknąć dwa razy lewym klawiszem myszki. Zostanie wtedy zaznaczony obszar wybranego kraju wraz z częścią przygraniczną.

W ten sposób można zaznaczyć wiele krajów, czy obszarów. Jeżeli zrobimy między nimi przerwę, to edytor automatycznie połączy je ze sobą. Tak to jest zrobione, ze względu na to, że jeżeli chcielibyśmy przejechać z jednego obszaru do innego, to AutoMapa nie byłaby w stanie wyznaczyć trasy, a tak zostają zaznaczone pewne drogi, po których program może  prowadzić.

W celu odznaczenia obszaru, który nie jest nam potrzebny, należy przytrzymać klawisz SHIFT, który znajduje się na klawiaturze oraz lewy klawisz myszki i narysować obszar, którego nie chcemy instalować.

Za pomocą klawisza Escape (Esc), który znajduje się na klawiaturze, możliwe jest cofnięcie ostatniego zaznaczenia fragmentu mapy. Natomiast po kliknięciu klawisza Delete (Del) zostanie skasowany cały obszar, który zaznaczyliśmy. Ten sam efekt można uzyskać, klikając przycisk Od nowa, który znajduje się nad legendą.

W przypadku, kiedy będziemy chcieli zachować zaznaczony obszar tak, aby można go było użyć w przyszłości, należy kliknąć przycisk Zapisz maskę. Pojawi się wtedy okno eksploratora plików, gdzie będzie możliwe wybranie miejsce zapisu pliku. W tym oknie poza wybraniem lokalizacji zapisu należy wpisać nazwę i kliknąć Zapisz. Plik zostanie zapisany w wybranym miejscu i będzie zawierał wprowadzoną nazwę oraz rozszerzenie .msk.

Jeżeli wcześniej utworzyliśmy plik z zaznaczonym fragmentem mapy, to za pomocą opcji Otwórz maskę można ten plik wczytać, w edytorze na mapie nanieść zmiany i je zapisać.

Po kliknięciu przycisku Dalej pojawi się okno z prośbą o potwierdzenie wyboru obszaru instalacji, gdzie po kliknięciu Nie zostanie ponownie wyświetlony edytor, natomiast po wybraniu Tak rozpocznie się proces instalacji AutoMapy, uwzględniający wybrany obszar mapy.

Za pomocą przycisku Anuluj cofniemy się do poprzedniego okna instalacji, czyli Wybór obszaru, gdzie możemy wybrać inny sposób instalacji mapy.

Oceń wpis
[Maks.: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.