Została opublikowana kolejna wersja AutoMapy dla systemu Android. Nowa wersja została oznaczona numerem 5.9.22 i nie zawiera zaktualizowanej listy zmian w stosunku do wersji 5.9.3, choć zmiany widać.
AutoRadar 3.5
Najważniejszą zmianą w AutoMapie dla systemu Android w wersji 5.9.0 jest nowa wersja funkcji AutoRadar. Funkcja do zgłaszania zdarzeń na drodze została rozbudowana o nowe obiekty, a do tego zyskała nowy wygląd oraz sposób obsługi.
Funkcję AutoRadar wywołuje się, klikając przycisk z ikoną wykrzyknika. Pojawia się wtedy 6 podstawowych zdarzeń, które po wybraniu mają dodatkowe opcje do wyboru. Wszystkie dostępne zdarzenia to:
- Wypadek
- Poważny
- Druga strona
- Korek
- Zator
- Druga strona
- Kontrola
- Ukryta
- Druga strona
- Patrol
- BMW
- Kia
- Opel
- VW
- Skoda
- Inny
- Inspekcja
- Ukryta
- Druga strona
- Inne
- Zatrzymany pojazd
- Roboty drogowe
- Obiekt na drodze
- Awaria sygnalizacji
- Blokada drogi
- Inne zagrożenie
Z listy obiektów, które można zgłosić zostały usunięte „Fotoradar stacjonarny„, „Fotoradar przenośny” oraz „Zgłoś uwagę„. Rozumiem, że zgłaszanie fotoradarów przenośnych obecnie jest zbędne, ale zgłaszanie fotoradarów stacjonarnych i uwag do mapy by się przydało.
Inne zmiany
Pozostałe zmiany dotyczą poprawek działania subskrypcji, wyznaczania tras oraz stabilności. Dodatkowo w menu „Ustawienia” po wejściu w „Zgody na analizy” widać, że zniknęła pozycja „Zgoda na targetowanie reklam Google„. Dostępne są takie pozycje:
- Wysyłaj dane do analizy błędów w Firebase
- Wysyłaj dane do analizy błędów Backtrace.io
- Wysyłaj dane do wewnętrznej analizy wykorzystania
- Wysyłaj dane do zewnętrznej analizy wykorzystania
- Zgoda na targetowanie reklam Facebook
AutoMapa 5.9.8
Czy coś się zmieniło w wersji 5.9.8? Według listy zmian nic się nie zmieniło. To sugerowałoby tylko poprawki znalezionych błędów. Natomiast jest dosyć przydatna zmiana, którą AutoMapa się nie chwali.
Jaka to zmiana? Głosowe wywoływanie nawigowania pod wskazany adres i POI oraz głosowa możliwość pokazania adresu i POI na mapie.
Żeby z tej opcji skorzystać, należy wejść w menu „Szukaj„, następnie kliknąć przycisk z ikoną mikrofonu, który znajduje się obok wyszukiwarki. Włączy się wtedy wyszukiwanie głosowe, w którym wyszukiwany adres lub POI możemy poprzedzić jedną z poniższych komend:
- nawiguj do
- prowadź do
- nawiguj
- prowadź
- pokazuj
- pokaż
Na przykład po wydaniu polecenia „nawiguj do Pałac Kultury i Nauki” program wyznaczy trasę do POI, który nazywa się „Pałac Kultury i Nauki„. To samo uzyskamy, wypowiadając polecenia „prowadź do„, „nawiguj” i „prowadź„. Natomiast komendy „pokazuj” i „pokaż” służą do pokazania na mapie wyszukiwanego adresu lub POI.
Dzięki temu rozwiązaniu nie musimy dodatkowo klikać interesującej pozycji, aby pokazać ją na mapie, czy klikać przycisk startowania nawigowania, gdy chcemy wyznaczyć trasę do tego miejsca. Brakuje tylko szybszego wejścia do tej funkcjonalności, np. przez kliknięcie przycisku „Szukaj” na dolnej belce.
AutoMapa 5.9.9
Wersja 5.9.9 AutoMapy dla systemu nie zawiera zaktualizowanej listy zmian. Nie widać również jakichś zmian w programie, więc tym razem pewnie została poprawiona tylko stabilność.
AutoMapa 5.9.10
Z wersją 5.9.10 AutoMapy dla systemu Android jest taka sama sytuacja, jak z wersją 5.9.9. Nie zawiera zaktualizowanej listy zmian. Nie widać również jakichś zmian w programie, więc tym razem pewnie została poprawiona tylko stabilność.
AutoMapa 5.9.13
Kolejna wersja AutoMapy dla systemu Android, która została oznaczona numerem 5.9.13, nie zawiera zaktualizowanej listy zmian. Oznacza to poprawki stabilności.
AutoMapa 5.9.15
Wersja 5.9.15 AutoMapy dla systemu Android jest kolejną wersją, która nie zawiera zaktualizowanej listy zmian. Oznacza to kolejne poprawki stabilności.
AutoMapa 5.9.16
Wraz z początkiem nowego roku otrzymaliśmy kolejną wersję AutoMapy dla systemu Android. Wersja, która została oznaczona numerem 5.9.16, nie zawiera zaktualizowanej listy zmian.
AutoMapa 5.9.21
Nowe okno wyszukiwania współrzędnych geograficznych offline
Po wejściu w menu „Szukaj„, następnie „Adresy, obiekty” i „GPS” można zobaczyć nowe okno wyszukiwania współrzędnych geograficznych. Można tu wpisać koordynaty w układzie DMS lub DD.
Druga zmiana, która jest widoczna, to opcja „Poleć AutoMapę„, która pojawiła się w menu „Opcje„. Po wejściu do tej opcji można wygenerować link polecający AutoMapę i ten link przekazać znajomym.
Nowe okno Traffic
Do tej pory opcja „Traffic” była dostępna po wejściu w menu „Opcje” (trybiki na dolnej belce). Teraz ta opcja dostępna jest po wejściu w „Widoczne warstwy” (przycisk obok przycisku „Opcje„). Poza tym jego wygląd został odświeżony i jest spójny z pozostałymi nowymi oknami programu.
Nowe polecenia głosowe
W oknie wyszukiwania głosowego można użyj nowych wyrazów, aby pokazać dany adres lub rozpocząć nawigowanie do niego. Teraz dostępne są takie polecenia, jak:
- nawiguj mnie do
- nawiguj do
- prowadź do
- nawiguj
- prowadź
- ruszajmy
- startuj
- start
- wyznacz trasę do
- wyznacz do
- kieruj do
- kieruj
- wytycz trasę do
- wytycz do
- wytycz
- jedź do
- jedź
- gdzie jest
- wyświetl
- wskaż
- pokaż
AutoMapa 5.9.22
Kolejna wersja AutoMapy dla systemu Android, która została oznaczona numerem 5.9.22, nie zawiera zaktualizowanej listy zmian. Jedynym zmienionym elementem, który udało mi się znaleźć, jest przyciemnianie tła po wywołaniu okna AutoRadaru.
Zmiany w wersji 5.9:
- nowa wersja AutoRadar 3.5
- poprawki działania subskrypcji
- poprawki wyznaczania tras
- poprawki stabilności
Wymagania systemu Android:
- Od 4.1
Aktualizacja:
- 2021-02-08
Kompilacja:
- 5.9.22.3596
Informacje dotyczące zmian dla poprzedniej wersji znajdują się we wpisie „Została opublikowana AutoMapa dla Android w wersji 5.9.21!„. Natomiast z listą starczych wersji zapoznać się można w artykule „Lista wydań AutoMapy dla systemu Android„.
Wersję tę można pobrać z Google Play.
Korzystanie z wszystkich funkcji programu dostępnych dla danego urządzenia wymaga wniesienia odpowiedniej opłaty. Ceny i sposoby wniesienia opłaty opisałem w artykule „Opłaty za korzystanie z AutoMapy dla systemu Android„.