Została opublikowana kolejna wersja AutoMapy dla systemu Android. Nowa wersja została oznaczona numerem 7.0.6 i jest przeznaczona dla użytkowników, którzy zapisali się do testów wersji beta.
AutoMapa 7.0.0
AutoMapa dla systemu Android w wersji 7.0.0 zawiera bogatą listę zmian. Poza poprawkami wyznaczania tras i stabilności zostały zmodyfikowane okna „Kup, zarządzaj mapami” oraz dodawania punktów ulubionych. Dodatkowo zostało poprawione działanie opcji „kompensuj odchylenie„, dzięki której można poprawić wyświetlanie bieżącej pozycji na mapie.
Kup, zarządzaj mapami
Okno „Kup, zarządzaj mapami” dostępne jest po wejściu w menu Opcje i kliknięciu Kup / aktualizuj.
Nowe okno „Kup, zarządzaj mapami” zawiera informacje dotyczące licencji czasowej lub subskrypcji, a do tego umożliwia włączenie nowej subskrypcji, pobranie drugiej mapy, czy przejście do ustawień, w celu zarządzania opcją pobierania danych w nocy. Niestety została usunięta możliwość pobrania dodatkowych lektorów.
W przypadku, gdy posiadamy numer licencji czasowe, po kliknięciu pola pod tekstem „Aktywna subskrypcja” zostanie wyświetlone okienko, gdzie można wpisać numer licencji czasowej oraz adres e-mail do rejestracji. Nazwa „Aktywna subskrypcja” według mnie wprowadza w błąd, ponieważ nie dotyczy tylko subskrypcji, ale również licencji czasowej, a to są dwie usługi.
Drugą sekcją w oknie w oknie „Kup, zarządzaj mapami” jest przycisk „Aktywuj nową subskrypcję„. Opcja ta pewnie powinna wyświetlić listę subskrypcji, które można włączyć, ale w wersji Alfa ta opcja nie jest dostępna.
Trzecią sekcją jest informacja o pobranej mapie oraz możliwość pobrania drugiej mapy. Pobieranie drugiej mapy możemy wstrzymać i wznowić. Nie widzę możliwości przerwania pobierania.
Niestety po pobraniu drugiej mapy nie można się przełączać pomiędzy tymi mapa, choć dostępne jest pole wyboru. Nadal należy skorzystać z opcji Wczytaj mapę, która dostępna jest po wejściu w Opcje i Ustawienia. Gdzie tu logika?
Plusem nowego okna „Kup, zarządzaj mapami” jest możliwość usunięcia drugiej pobranej mapy. Wystarczy w lewo przesunąć nazwę mapy, aby pojawił się przycisk Usuń mapę. Wcześnie mapę można było usunąć tylko przez zewnętrzny eksplorator plików lub przy pomocy komputera.
Punkt ulubiony
AutoMapa dla systemu Android w wersji 7.0.0 otrzymała nowe okno, umożliwiające dodanie punktu ulubionego. Jest to okno, które znają już użytkownicy AutoMapy dla systemu iOS. W tej wersji programu ta zmiana została dodana wraz z wersją 7.9.9.
Nowe okno dodawania ulubionych umożliwia wybranie predefiniowanych punktów ulubionych, które będą miały swoją ikonę. Te predefiniowane punkty to:
- Dom
- Praca
- Szkoła
- Trening
- Zajęcia
- Przedszkole
- Działka
W AutoMapie dla systemu iOS predefiniowane punkty ulubione można używać przy pomocy poleceń głosowych typu „Prowadź do„, „Pokaż„, co przyśpiesza używanie takich miejsc w nawigacji. W przypadku AutoMapy dla systemu Android ta opcja również powinna być dostępna, przynajmniej tak można wywnioskować z opisu, ale nie jest to prawdą, nie można głosowo pokazać na mapie predefiniowanego punktu ulubionego, czy wywołać wyznaczenie trasy do niego.
Mapa 22.03
Wersja 7.0.0 AutoMapy dla systemu Android umożliwia pobranie map w testowych wersjach 22.03:
Oto, co nowego na mapach:
- Asystent Pasa Ruchu, z aktualizacją dróg największych miast: Poznania, Kielc, Białegostoku, Bydgoszczy, Rzeszowa i Opola;
- ponad 600 000 nowych brył budynków 3D z wysokością;
- zmiana organizacji ruchu w Opolu, teren węzła miejskiego Bohaterów Monte Cassino/Oleska;
- duża aktualizacja bazy adresowej – prawie 1500 nowych ulic, w tym 62 miejscowości, które nazwy ulic zyskały po raz pierwszy.
Ponadto, przygotowaliśmy do odblokowania (w chwili faktycznego oddania do użytku):
- obwodnicę Narola w ciągu DW865.
AutoMapa 7.0.1
Wersja 7.0.1 AutoMapy dla systemy Android nie posiada zaktualizowanej listy zmian w stosunku do wersji 7.0.0. Może to oznaczać poprawki poważnych błędów i stabilności. Z tego, co można zauważyć, to zostało przywrócone wyświetlanie pikietażu.
AutoMapa 7.0.2
Wersja 7.0.2, podobnie, jak 7.0.1, nie zawiera zaktualizowanej listy zmian. Nie widać tu zmian, więc prawdopodobnie została poprawiona tylko stabilność aplikacji.
AutoMapa 7.0.3
Wersja 7.0.3 AutoMapy dla systemu Android jest kolejną wersją, która nie zawiera zaktualizowanej listy zmian. W związku z tym można spodziewać się tylko poprawek ważnych błędów.
AutoMapa 7.0.4
Nowa wersja AutoMapy dla systemu Android, która została oznaczona numerem 7.0.4, podobnie jak poprzednie nie zawiera zaktualizowanej listy zmian. Oznacza to kolejne poprawki stabilności.
AutoMapa 7.0.5
Wersja 7.0.5 AutoMapy dla systemu Android dostępna jest jako wersja beta, więc mogą z niej skorzystać użytkownicy, którzy w aplikacji Sklep Play zapisali się do betatestów. Wersja ta nie zawiera zaktualizowanej listy zmian, więc można liczyć na kolejne poprawki ważnych błędów.
AutoMapa 7.0.6
Po kilku wersjach AutoMapy dla systemu Android, które nie posiadają zaktualizowanej listy zmian, została opublikowana wersja 7.0.6. Ta wersja również zawiera niezmienioną listę zmian, więc można przypuszczać, że poprawiono w niej tylko stabilność.
Kilka dni po publikacji wersji 7.0.6 została opublikowana wersja z takim samym numerem, ale w nowszej kompilacji (4506). Wersja ta nie zawiera zaktualizowanej listy zmian.
Zmiany w wersji 7.0.6:
- nowe okno „Kup, zarządzaj mapami”
- nowe menu dodawania punktów ulubionych
- szybsze wyznaczanie tras
- szybsza rekalkulacja tras
- poprawki wyznaczania tras z punktami VIA
- poprawki działania funkcji „kompensuj odchylenie”
- optymalizacje prędkości działania programu
W wersji na Android Auto:
- poprawki stabilności
Aktualizacja:
- 2022-04-01 – tak podaje Google, w rzeczywistości 2022-04-07
Kompilacja:
- 7.0.6.4506
Informacje dotyczące zmian dla poprzedniej wersji znajdują się we wpisie „Została opublikowana testowa AutoMapa dla Android w wersji 7.0.6 Beta!„. Natomiast z listą starszych wersji zapoznać się można w artykule „Lista wydań AutoMapy dla systemu Android„.
Wersję tę można pobrać z Google Play po zapisaniu się do betatestów.
Korzystanie z wszystkich funkcji programu dostępnych dla danego urządzenia wymaga wniesienia odpowiedniej opłaty. Ceny i sposoby wniesienia opłaty opisałem w artykule „Opłaty za korzystanie z AutoMapy dla systemu Android„.