Strona główna > Programy > AutoMapa > AutoMapa dla Android > Została opublikowana testowa AutoMapa dla Android w wersji 5.7.1!
Kategorie
AutoMapa dla Android

Została opublikowana testowa AutoMapa dla Android w wersji 5.7.1!

Została opublikowana kolejna wersja AutoMapy dla systemu Android. Nowa wersja została oznaczona numerem 5.7.1 i nie zawiera zaktualizowanej listy zmian. Obecnie jest to wersja beta, ale można ją zainstalować i sprawdzić działanie na swoim urządzeniu.

Aktualizacja w nocy

Pierwszą nowością w wersji 5.7 AutoMapy dla systemu Android jest możliwość aktualizacji danych mapowych (map i SmartRoutes) w nocy. Gdy zostaną opublikowane nowe dane, a program to wykryje, wyświetli się okno z możliwością włączenia automatycznej aktualizacji danych mapowych nocą.

AutoMapa Android - Informacja o aktualizacji w nocy
Informacja o aktualizacji w nocy

Opcja automatycznej aktualizacji w nocy zadziała gdy:

 1. urządzenie podłączone jest do ładowarki lub poziom baterii przekracza 20%;
 2. urządzenie ma dostęp do internetu przez Wi-Fi.

Okno z informacją o konfiguracji aktualizacji umożliwia:

 1. włączenie mechanizmu automatycznej aktualizacji w nocy;
 2. pobranie danych od razu, co wiąże się z przełączeniem do okna „Pobieranie„, zaznaczenie aktualizacji do pobrania i kliknięciu przycisku „Pobierz wybrane„;
 3. możliwość wyłączenia automatycznej aktualizacji dla kolejnych publikacji danych mapowych.

Zestawy słuchawkowe Bluetooth bez A2DP

W ustawieniach AutoMapy 5.7 została dodana możliwość włączenia obsługi zestawów słuchawkowych, które nie obsługują standardu A2DP.  Można to zrobić, wchodząc w menu „Opcje„, następnie „Ustawienia” i w sekcji „Dźwięki„, klikając „Bluetooth…„.

AutoMapa Android - Ustawienia Bluetooth
Ustawienia Bluetooth

Ustawienia Bluetooth w AutoMapie 5.7 poza możliwością włączenia przesyłania dźwięków na zestaw słuchawkowy nieobsługujący A2DP, umożliwia skonfigurowanie opóźnień przesyłania komunikatów. Zestawy słuchawkowe w innym czasie mogą przesyłać dźwięki, więc ustawieniem „Opóźnienie komunikatów” można poprawić synchronizację komunikatów.

Widoczne warstwy

Kolejną zmianą w AutoMapie 5.7 jest nowe okno, które zostało nazwane „Widoczne zmiany„. Okno dostępne jest w miejscu Poprzedniego okna „POI„, czyli na dolnej belce, obok przycisku „Ustawienia„.

AutoMapa Android - Okno Widoczne warstwy
Okno Widoczne warstwy

Okno „Widoczne warstwy” umożliwia szybkie włączenie i wyłączenie takich elementów mapy, jak:

 • Budynki
 • Sygnalizacja świetlna
 • Numery posesji
 • Transport
 • POI (obiekty użyteczności)

W oknie „Widoczne warstwy” dodatkowo można skonfigurować wyświetlanie i ostrzeganie dla wybranych kategorii POI. Opcja ta dostępna jest po kliknięciu pozycji „POI (obiekty użyteczności)” i wygląda tak, jak w poprzedniej wersji, co wizualnie nie pasuje do nowego okna.

Inne zmiany w wersji 5.7

Wersja 5.7 AutoMapy dla systemu Android zawiera poprawki związane z emisją dźwięków i poprawki stabilności, ale również opcję, której nie ma na liście zmian.

Od wersji 5.7 program sprawdza, czy w urządzeniu mamy wyciszone dźwięki. Jeżeli tak jest, po uruchomieniu programu wyświetlane jest czerwone okno z informacją o wyciszonych dźwiękach.

AutoMapa Android - Informacja o wyciszonym urządzeniu
Informacja o wyciszonym urządzeniu

Jest to ciekawa koncepcja i może się wielu osobom przydać, ale dla osób korzystający z programu bez komunikatów dźwiękowych jest to bardzo irytujące rozwiązanie. Komunikat wyświetla się nie tylko podczas uruchamiania programu, ale również po kliknięciu przycisku startu nawigowania.

Mam nadzieję, że w wersji oficjalnej zostanie to zmienione i będzie można wyłączyć ten komunikat. Sam często jeżdżę bez dźwięków, więc nie chciałbym, aby co chwilę ten komunikat mi się wyświetlał.

AutoMapa 5.7.1

Wersja 5.7.1 AutoMapy dla systemu Android nie zawiera zaktualizowanej listy zmian. Pewnie poprawiono błędy znalezione w wersji 5.7.0.

Zmiany w wersji 5.7:

 • pobieranie map i aktualizacji w nocy (wymaga Wi-Fi i 20% baterii albo najlepiej podłączenia do ładowarki)
 • obsługa urządzeń Bluetooth nieobsługujących trybu A2DP
 • poprawiony mechanizm emisji dźwięku (i próbki dźwiękowe)
 • nowe okno zarządzania widocznymi warstwami mapy
 • niezmiennie duża ilość poprawek stabilności

Wymagania systemu Android:

 • Od 4.1

Aktualizacja:

 • 2020-07-03

Kompilacja:

 •  5.7.1.3288

Informacje dotyczące zmian dla poprzedniej wersji znajdują się we wpisie „Została opublikowana testowa AutoMapa dla Android w wersji 5.7.0!„. Natomiast z listą starczych wersji zapoznać się można w artykule „Lista wydań AutoMapy dla systemu Android„.

Wersję tę można pobrać z Google Play po zapisaniu się do beta testów.

Oceń wpis
[Maks.: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.