Strona główna > Programy > AutoMapa > AutoMapa dla Android > Została opublikowana testowa AutoMapa dla Android w wersji 7.1.0 Beta!
Kategorie
AutoMapa dla Android

Została opublikowana testowa AutoMapa dla Android w wersji 7.1.0 Beta!

Została opublikowana kolejna wersja AutoMapy dla systemu Android. Nowa wersja została oznaczona numerem 7.1.0 i jest przeznaczona dla użytkowników, którzy zapisali się do testów wersji beta.

AutoMapa 7.0.0

AutoMapa dla systemu Android w wersji 7.0.0 zawiera bogatą listę zmian. Poza poprawkami wyznaczania tras i stabilności zostały zmodyfikowane okna „Kup, zarządzaj mapami” oraz dodawania punktów ulubionych. Dodatkowo zostało poprawione działanie opcji „kompensuj odchylenie„, dzięki której można poprawić wyświetlanie bieżącej pozycji na mapie.

Kup, zarządzaj mapami

Okno „Kup, zarządzaj mapami” dostępne jest po wejściu w menu Opcje Przycisk Opcje i kliknięciu Kup / aktualizuj.

AutoMapa Android 7.0.0 - Okno Kup, zarządzaj mapami
Okno Kup, zarządzaj mapami

Nowe okno „Kup, zarządzaj mapami” zawiera informacje dotyczące licencji czasowej lub subskrypcji, a do tego umożliwia włączenie nowej subskrypcji, pobranie drugiej mapy, czy przejście do ustawień, w celu zarządzania opcją pobierania danych w nocy. Niestety została usunięta możliwość pobrania dodatkowych lektorów.

W przypadku, gdy posiadamy numer licencji czasowe, po kliknięciu pola pod tekstem „Aktywna subskrypcja” zostanie wyświetlone okienko, gdzie można wpisać numer licencji czasowej oraz adres e-mail do rejestracji. Nazwa „Aktywna subskrypcja” według mnie wprowadza w błąd, ponieważ nie dotyczy tylko subskrypcji, ale również licencji czasowej, a to są dwie usługi.

Drugą sekcją w oknie w oknie „Kup, zarządzaj mapami” jest przycisk „Aktywuj nową subskrypcję„. Opcja ta pewnie powinna wyświetlić listę subskrypcji, które można włączyć, ale w wersji Alfa ta opcja nie jest dostępna.

Trzecią sekcją jest informacja o pobranej mapie oraz możliwość pobrania drugiej mapy. Pobieranie drugiej mapy możemy wstrzymać i wznowić. Nie widzę możliwości przerwania pobierania.

Niestety po pobraniu drugiej mapy nie można się przełączać pomiędzy tymi mapa, choć dostępne jest pole wyboru. Nadal należy skorzystać z opcji Wczytaj mapę, która dostępna jest po wejściu w Opcje i Ustawienia. Gdzie tu logika?

Plusem nowego okna „Kup, zarządzaj mapami” jest możliwość usunięcia drugiej pobranej mapy. Wystarczy w lewo przesunąć nazwę mapy, aby pojawił się przycisk Usuń mapę. Wcześnie mapę można było usunąć tylko przez zewnętrzny eksplorator plików lub przy pomocy komputera.

Punkt ulubiony

AutoMapa dla systemu Android w wersji 7.0.0 otrzymała nowe okno, umożliwiające dodanie punktu ulubionego. Jest to okno, które znają już użytkownicy AutoMapy dla systemu iOS. W tej wersji programu ta zmiana została dodana wraz z wersją 7.9.9.

Nowe okno dodawania ulubionych umożliwia wybranie predefiniowanych punktów ulubionych, które będą miały swoją ikonę. Te predefiniowane punkty to:

 • Dom
 • Praca
 • Szkoła
 • Trening
 • Zajęcia
 • Przedszkole
 • Działka
AutoMapa Android 7.0.0 Okno dodawania punktu ulubionego
Okno dodawania punktu ulubionego

W AutoMapie dla systemu iOS predefiniowane punkty ulubione można używać przy pomocy poleceń głosowych typu „Prowadź do„, „Pokaż„, co przyśpiesza używanie takich miejsc w nawigacji. W przypadku AutoMapy dla systemu Android ta opcja również powinna być dostępna, przynajmniej tak można wywnioskować z opisu, ale nie jest to prawdą, nie można głosowo pokazać na mapie predefiniowanego punktu ulubionego, czy wywołać wyznaczenie trasy do niego.

Mapa 22.03

Wersja 7.0.0 AutoMapy dla systemu Android umożliwia pobranie map w testowych wersjach 22.03:

Oto, co nowego na mapach:

 • Asystent Pasa Ruchu, z aktualizacją dróg największych miast: Poznania, Kielc, Białegostoku, Bydgoszczy, Rzeszowa i Opola;
 • ponad 600 000 nowych brył budynków 3D z wysokością;
 • zmiana organizacji ruchu w Opolu, teren węzła miejskiego Bohaterów Monte Cassino/Oleska;
 • duża aktualizacja bazy adresowej – prawie 1500 nowych ulic, w tym 62 miejscowości, które nazwy ulic zyskały po raz pierwszy.

Ponadto, przygotowaliśmy do odblokowania (w chwili faktycznego oddania do użytku):

 • obwodnicę Narola w ciągu DW865.

AutoMapa 7.0.1

Wersja 7.0.1 AutoMapy dla systemy Android nie posiada zaktualizowanej listy zmian w stosunku do wersji 7.0.0. Może to oznaczać poprawki poważnych błędów i stabilności. Z tego, co można zauważyć, to zostało przywrócone wyświetlanie pikietażu.

AutoMapa 7.0.2

Wersja 7.0.2, podobnie, jak 7.0.1, nie zawiera zaktualizowanej listy zmian. Nie widać tu zmian, więc prawdopodobnie została poprawiona tylko stabilność aplikacji.

AutoMapa 7.0.3

Wersja 7.0.3 AutoMapy dla systemu Android jest kolejną wersją, która nie zawiera zaktualizowanej listy zmian. W związku z tym można spodziewać się tylko poprawek ważnych błędów.

AutoMapa 7.0.4

Nowa wersja AutoMapy dla systemu Android, która została oznaczona numerem 7.0.4, podobnie jak poprzednie nie zawiera zaktualizowanej listy zmian. Oznacza to kolejne poprawki stabilności.

AutoMapa 7.0.5

Wersja 7.0.5 AutoMapy dla systemu Android dostępna jest jako wersja beta, więc mogą z niej skorzystać użytkownicy, którzy w aplikacji Sklep Play zapisali się do betatestów. Wersja ta nie zawiera zaktualizowanej listy zmian, więc można liczyć na kolejne poprawki ważnych błędów.

AutoMapa 7.0.6

Po kilku wersjach AutoMapy dla systemu Android, które nie posiadają zaktualizowanej listy zmian, została opublikowana wersja 7.0.6. Ta wersja również zawiera niezmienioną listę zmian, więc można przypuszczać, że poprawiono w niej tylko stabilność.

Kilka dni po publikacji wersji 7.0.6 została opublikowana wersja z takim samym numerem, ale w nowszej kompilacji (4506). Wersja ta nie zawiera zaktualizowanej listy zmian.

AutoMapa 7.0.7

Wersja 7.0.7 standardowo już nie zawiera zaktualizowanej listy zmian. W związku z tym można spodziewać się poprawek stabilności.

AutoMapa 7.0.8

W wersji 7.0.8 dla systemu Android nie widać, aby została zaktualizowana lista zmian, poza usunięciem informacji o poprawkach stabilności dla Android Auto. W samym programie natomiast widać, że zostało przywrócone wyświetlanie poziomych etykiet ulic, czyli tych dymków z nazwami ulic.

AutoMapa 7.1.0

Wersja 7.1.0 zawiera podobną listę zmian, jak poprzednia wersja. Aczkolwiek na liście pojawiły się dwie nowe pozycje. Pierwszą z nich jest „nowe okna startowe”, a drugą „dodanie przesuwania i skalowania mapy” w Android Auto.

Nowe okna startowe

Podczas czystej instalacji AutoMapy dla systemu Android, od wersji 7.1 pojawiają się nowe ekrany początkowe. Zaraz po uruchomieniu zostaje wyświetlone okno z obrazkiem i krótką informacją o AutoMapie. Są trzy takie ekrany, które automatycznie się przesuwają. Nie można ich ręcznie przesunąć, aby szybciej zobaczyć. Niestety nie można również wyświetlić ich w poziomie, więc osoby posiadające radia samochodowe z Androidem mogą mieć problem z obsługą programu.

AutoMapa Android 7.1.0 Nowe okno początkowe
Nowe okno początkowe

Kolejnym nowym oknem początkowym jest wybór planu subskrypcji. W tym oknie, poza wybraniem planu subskrypcji, można zalogować się na swoje konto MapCloud, co umożliwi pobranie licencji czasowej, jeżeli taką mapy skojarzoną z kontem. Można również wpisać numer swojej licencji, bez konieczności logowania do MapCloud. W przypadku, gdy mamy włączoną subskrypcję, to okno się nie wyświetla.

AutoMapa Android 7.1.0 Nowe okno wyboru subskrypcji
Nowe okno wyboru subskrypcji

Przesuwanie i skalowanie mapy

Bardzo przydatną opcją, która została dodana w wersji 7.1.0, jest możliwość przesuwania i skalowania mapy w Android Auto. Opcja ta ułatwi korzystanie z AutoMapy na stacji multimedialnej w samochodzie.

Poprawki

Wersja ta zawiera również poprawki różnych błędów, w tym możliwość zmiany mapy w nowym oknie „Kup, zarządzaj mapami„. Wcześniej był dostępny wybór, ale on nie działał. Teraz nie ma z tym problemu. Szkoda tylko, że zmiana mapy wymaga ponownego uruchomienia programu.

Zmiany w wersji 7.1.0:

 • nowe okno „Kup, zarządzaj mapami”
 • nowe menu dodawania punktów ulubionych
 • nowe okna startowe
 • szybsze wyznaczanie tras
 • szybsza rekalkulacja tras
 • poprawki wyznaczania tras z punktami VIA
 • poprawki działania funkcji „kompensuj odchylenie”
 • optymalizacje prędkości działania programu
 • W wersji na Android Auto:
  • dodanie przesuwania i skalowania mapy
  • poprawki stabilności

Aktualizacja:

 • 2022-04-20 – tak podaje Google, w rzeczywistości 2022-04-21

Kompilacja:

 • 7.1.0.4557

Informacje dotyczące zmian dla poprzedniej wersji znajdują się we wpisie „Została opublikowana testowa AutoMapa dla Android w poprawionej wersji 7.0.8 Beta!. Natomiast z listą starszych wersji zapoznać się można w artykule „Lista wydań AutoMapy dla systemu Android„.

Wersję tę można pobrać z Google Play po zapisaniu się do betatestów.

Korzystanie z wszystkich funkcji programu dostępnych dla danego urządzenia wymaga wniesienia odpowiedniej opłaty. Ceny i sposoby wniesienia opłaty opisałem w artykule „Opłaty za korzystanie z AutoMapy dla systemu Android„.

Oceń wpis
[Maks.: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.