Strona główna > Programy > AutoMapa > AutoMapa dla Windows > Blokady dróg w AutoMapie dla Windows
Kategorie
AutoMapa dla Windows

Blokady dróg w AutoMapie dla Windows

W AutoMapie dla systemu Windows możliwe jest dodanie blokady drogi tak, żeby program przy wyznaczaniu trasy jej nie uwzględniał. Jest to przydatne, np. w sytuacjach, kiedy nie na danej drodze są dziury i nierówności i chcemy je omijać.

Opcja blokowania dróg dostępna jest po wyłączeniu prostego menu. Podzielona jest na dwie opcje:

  • Blokuj odcinek
  • Blokuj obszar

Obie te opcje dostępne są w trybie przeglądania mapy (nie nawigowania i śledzenia, czyli pokazując bieżącą pozycję), po kliknięciu przycisku Kursor Przycisk - Kursor lub kursorem myszki, palcem, czy też rysikiem przytrzymaniu mapy i w menu kontekstowym przejściu na trzecią stronę.

Menu kontekstowe - strona nr 3
Menu kontekstowe – strona nr 3

Opcja Blokuj odcinek służy do blokowania tylko konkretnego odcinka. Można to zrobić, zaznaczając na mapie wybrany odcinek i wywołując Menu kontekstowe, gdzie należy przejść na trzecią stronę i kliknąć przycisk Blokuj odcinek. Pojawi się wtedy okno Parametry blokady odcinka, gdzie można podać termin włączenia lub/ i wyłączenia blokady.

Okno - Parametry blokady odcinka
Okno – Parametry blokady odcinka

Po włączeniu daty rozpoczęcia lub zakończenia domyślnie mamy ustawioną aktualną datę, natomiast po jej kliknięciu pojawi się okno z kalendarzem, gdzie można wybrać inną datę.

Kalendarz
Kalendarz

Odcinek drogi, który został wybrany, po zatwierdzeniu blokady zostanie zablokowany. Zobrazowane jest to na poniższym zrzucie.

Zablokowany odcinek
Zablokowany odcinek

Takie dodawanie pojedynczych odcinków może być uciążliwe w przypadku, kiedy chcemy zablokować większy obszar. W takiej sytuacji przydaje się opcja Blokuj obszar, która umożliwia zablokowanie większej ilości odcinków na raz.

Aby można było z niej skorzystać, należy wejść w Menu kontekstowe i wybrać Blokuj obszar. Po pojawieniu się mapy można zaznaczyć obszar do zablokowania.

Blokowany obszar
Blokowany obszar

Po zaznaczeniu obszaru pojawi się okno z prośbą o wpisanie nazwy blokowanego obszaru, gdzie będzie wpisana już domyślna nazwa, której nie trzeba zmieniać, ale warto to zrobić, żeby można było go łatwo rozpoznać.

Okno - Proszę podać nazwę obszaru
Okno – Proszę podać nazwę obszaru

Jak zostanie zatwierdzona nazwa to pojawi się okno z możliwością podania terminu rozpoczęcia lub/ i zakończenia obowiązywania blokad na odcinkach z zaznaczonego obszaru. Po kliknięciu OK pojawi się mapą z zablokowanymi odcinkami.

Zablokowany obszar
Zablokowany obszar

W przypadku, kiedy zostanie zaznaczony zbyt duży obszar, to otrzymamy komunikat:

Obszar jest zbyt duży.

W ten sam sposób można odblokować odcinek lub obszar. W pierwszym przypadku odcinek można odblokować po zaznaczeniu zablokowanego odcinka i w Menu kontekstowym wybraniu Odblokuj odcinek. Ten przycisk będzie na miejscu przycisku Blokuj odcinek. W drugim przypadku w kontekstowym menu dostępna jest opcja Odblokuj obszar, która działa tak, jak Blokuj obszar, z tym że oczywiście zdejmuje blokady, zamiast je zakładać.

Zablokowane i odblokowane odcinki oraz obszary można zobaczyć i ewentualnie skasować wchodząc w Menu, następnie Trasa i Blokady.

Oceń wpis
[Maks.: 2 Średnia: 4.5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.