Strona główna > Programy > AutoMapa > AutoMapa dla Windows Phone 8 > Elementy widoczne na mapie w AutoMapie dla systemu Windows Phone
Kategorie
AutoMapa dla Windows Phone 8

Elementy widoczne na mapie w AutoMapie dla systemu Windows Phone

Podstawowym i najważniejszym elementem w AutoMapie jest mapa, na której możemy zobaczyć nasze położenie, czy też wyszukać interesujące nas miejsca. Poza elementami, z których zbudowana jest mapa, czyli drogami, lasami, akwenami, nazwami ulic, czy numeracją budynków, ważne jest operowanie na samej mapie, a do tego przydatne są takie elementy mapy jak przyciski (kontrolki).

Po uruchomieniu AutoMapy i włączeniu mapy zostanie wyświetlony ekran, który można podzielić na trzy sekcje. Pierwsza sekcja zawiera panel pilota, na którym wyświetlane są dane dotyczące wyznaczonej trasy. Drugą sekcją jest mapa. Natomiast trzecią jest dolna belka z różnymi przyciskami.

AutoMapa dla systemu Windows Phone 8
AutoMapa dla systemu Windows Phone 8

To, co wyświetla się na ekranie, w dużej mierze zależy od tego, w jakim trybie jesteśmy, tzn. czy przeglądamy mapę, czy mamy włączone pokazywanie aktualnej pozycji, tzw. śledzenie, czy też mamy wyznaczoną trasę i za nią podążamy (nawigowanie). Te trzy tryby pracy z AutoMapą dokładnie opisane są we wpisie Tryby korzystania z mapy w AutoMapie dla systemu Windows Phone.

Panel pilota dostępny jest dopiero po wyznaczeniu trasy lub ręcznym włączeniu w opcjach programu. Służy do wyświetlania podstawowych danych dotyczących trasy, takich jak prędkość, odległość do celu, czy pozostały czas jazdy. Dokładny opis tego panelu znajduje się we wpisie Panel pilota w AutoMapie dla systemu Windows Phone.

Drugą sekcją jest mapa, dzięki której mamy przedstawioną wizualizację naszej pozycji. Mapa może być wyświetlona w widoku 2D, czyli z lotu ptaka lub w 3D, czyli w trzecim wymiarze. Mapę można przeglądać, przesuwając ją palcem lub rysikiem. Można również ją przybliżać i oddalać przy pomocy gestów.

Pierwszym gestem jest szybkie podwójne kliknięcie, które spowoduje przybliżenie mapy o pewną odległość, a gdy maksymalnie przybliżymy, to kolejne wykonanie takiego gestu spowoduje oddalenie mapy. Drugim gestem przybliżania jest „szczypanie” mapy. Gdy dwa palce kładziemy na mapie i odsuwamy od siebie, to mapa jest przybliżana. Natomiast, gdy palce przybliżamy do siebie, to mapa się oddala.

Przy pomocy mapy możemy również wyszukiwać interesujące nas miejsca, tzw. POI, czyli punkty użyteczności publicznej. Możemy również dodawać nowe miejsca jako punkty Ulubione.

Poza podstawowymi elementami mapy, czyli narysowanymi drogami, budynkami, lasami, czy akwenami, znajdują się na mapie również inne składniki, które pomagają w korzystaniu z programu:

Najbliższy manewr jest przyciskiem, który wyświetlony jest z prawej strony, pod panelem pilota. Pokazuje on, jak będzie wyglądał najbliższy manewr oraz jaką mamy do niego odległość. Dzięki temu wcześniej możemy przygotować się do wykonania tego manewru. Inną funkcjonalnością tego przycisku jest pokazanie trasy, co można zrobić, klikając ten przycisk. W przypadku, gdy trasa jest krótka, to po kliknięciu przycisku z najbliższym manewrem pojawi się cała trasa w widoku 2D. Natomiast, gdy trasa jest długa, to po pierwszym kliknięciu pojawi się najbliższy fragment trasy, a po drugim cała. Kolejne kliknięcie spowoduje przejście do trybu nawigowania.

Najbliższy manewr
Najbliższy manewr

Następny manewr pokazuje, jak będzie wyglądał kolejny manewr oraz jaka będzie do niego odległość po wykonaniu najbliższego manewru. Ikona następnego manewru zostaje wyświetlona, dopiero gdy odległość do najbliższego manewru jest mniejsza niż 1.5 km.

Następny manewr
Następny manewr

Przyciski 2D Przycisk 2D i 3D Przycisk 3D pokazują, w którym widoku obecnie jesteśmy. Gdy klikniemy dany przycisk, to zostaniemy przełączeniu do drugiego widoku, a ikona się zmieni na taką, która będzie prezentowała ten nowy widok. Przyciski dostępne są w trybie przeglądania mapy.

Przycisk ustawienia kierunku północnego Przycisk Ustaw północ pojawia się wtedy, gdy mapa nie jest skierowana w kierunku północnym. Po kliknięciu tego przycisku mapa zostaje ustawiona w kierunku północnym, a przycisk znika. Podobnie jak przyciski 2D oraz 3D dostępny jest w trybie przeglądania mapy.

Punkty użyteczności publicznej POI na mapie, czyli POI, pokazują lokalizację użytecznych miejsc. W skład takich punktów wchodzą, np. bankomaty, apteki, fotoradary, sklepy, firmy, hotele, czy lotniska. POI przedstawione są na mapie jako ikony, które przedstawiają charakter danej kategorii. Poza tym, że są wyświetlane na mapie, to można je wyszukiwać, co szczegółowo zostało opisane we wpisie Wyszukiwanie POI w AutoMapie dla systemu Windows Phone.

Punkty ulubione Punkt Ulubiony na mapie pełnią podobną funkcję jak POI, ale są tworzone własnoręcznie i nie można nadawać im odpowiednich kategorii, dlatego też posiadają tylko jeden typ ikony, która przedstawia chorągiewkę. Na temat zarządzania punktami ulubionymi można przeczytać we wpisie Menu Ulubione w AutoMapie dla systemu Windows Phone.

Punkty trasy tworzone są podczas wyznaczania trasy. Można wybrać je z mapy albo wyszukać przy pomocy menu Szukaj lub Trasa. Punkty trasy podzielone są na cztery rodzaje:

  • Start Punkt Start
  • VIA punkt Punkt VIA punkt
  • VIA okolica Punkt VIA okolica
  • Cel Punkt Cel

Start to początkowy punkt trasy, czyli taki, z które zostaje wyznaczona trasa. Gdy punkt Start nie zostanie przez nas ustawiony, to automatycznie zostanie on ustawiony w naszej bieżącej pozycji, gdy nasza lokalizacja jest znana lub dopiero po jej znalezieniu.

VIA punkt i VIA okolica to pośrednie punkty trasy. Różnica pomiędzy nimi jest taka, że VIA punkt zostaje ustawiony w konkretnym miejscu, które wybraliśmy. Natomiast VIA okolica to punkt, który zostaje ustawiony w pobliżu wybranego miejsca, a to położenie zależy od pozostałych punktów trasy. Dzięki punktowi VIA okolica, gdy chcemy przejechać przez jakąś miejscowość, która posiada obwodnicę, to trasa nie zostanie wyznaczona przez centrum miast, a jego obwodnicą, jeżeli nią będzie szybciej.

Cel jest punktem docelowym, czyli miejscem, do którego chcemy dojechać. Do wyznaczenia trasy nie są wymagane pozostałe punkty, ale Cel już tak.

Dymki umożliwiają podejrzenie wybranego miejsca na mapie, np. adresu, punktu Ulubionego, czy POI. Po kliknięciu dymku pojawi się jego opis oraz menu z przyciskami, które umożliwiają wyznaczenie trasy do tego miejsca, czy oznaczenia go jako punkt trasy.

Dymek ze wskazanym adresem
Dymek ze wskazanym adresem
Dymek ze wskazanym punktem Ulubionym
Dymek ze wskazanym punktem Ulubionym
Dymek ze wskazanym POI
Dymek ze wskazanym POI

Kursor (wskaźnik) Kursor to element, który w trybie przeglądania pojawia się po kliknięciu mapy i pokazuje miejsce, które kliknęliśmy. Po kliknięciu mapy poza kursorem pojawi się dymek, który może reprezentować adres, punkt ulubiony, czy POI. Gdy klikniemy ten dymek z opisem, to pojawi się okno z informacjami o tym punkcie, gdzie podane będą jego współrzędne. Z tego okna wybrany punkt będziemy mogli oznaczyć jako punkt trasy, wyznaczyć do niego trasę, czy dodać go jako punk Ulubiony lub POI.

Wskaźnik nawigacji Wskaźnik nawigacji jest odzwierciedleniem naszej pozycji na mapie. Dzięki niemu łatwiej się zorientować gdzie jesteśmy i jaki manewr musimy wykonać. Wskaźnik nawigacji pokazywany jest w przypadku, gdy nasza pozycja jest znaleziona i jesteśmy w trybie śledzenia lub nawigowania.

Znaki ograniczenia prędkości i terenu zabudowanego pokazują, z jaką prędkością możemy jechać danym odcinkiem drogi oraz, czy ten odcinek znajduje się w terenie zabudowanym. Dokładny opis tych znaków znajduje się we wpisie Ograniczenie prędkości i teren zabudowany w AutoMapie dla systemu Windows Phone.

Ikony Ograniczenie prędkości i Teren zabudowany
Ikony Ograniczenie prędkości i Teren zabudowany

Pikietaż Pikietaż to inaczej słupek kilometrowy, który w AutoMapie pojawia się na drodze jako ikona słupka, nad którym podana jest odległość od początku drogi. Wyświetlanie ikony pikietażu można wyłączyć poprzez wejście w menu Ustawienia Przycisk Ustawienia, następnie Interfejs, Widoczne elementy i odznaczeniu pozycji Pikietaż.

Podczas podróżowania Pionowe strzałki manewrów pomocne są przy orientowaniu się, w którą drogę należy skręcić. Pojawiają się tuż przed manewrami w formie strzałek, które wyglądają jakby były zawieszone w powietrzu nad skrzyżowaniami. Pokazują kierunek, w którym należy jechać. Domyślnie wyświetlanie tej opcji jest włączone. Podobną funkcję mają poziome strzałki manewrów.

Pionowe strzałki manewrów
Pionowe strzałki manewrów
Poziome strzałki manewrów
Poziome strzałki manewrów

Asystent pasa ruchu pomaga podczas nawigowania na wielopasmowych skrzyżowaniach, ponieważ pokazuje pasy ruchu, którymi powinniśmy jechać. Jego działanie dokładnie opisałem we wpisie Asystent pasa ruchu w AutoMapie dla systemu Windows Phone.

Asystent pasa ruchu
Asystent pasa ruchu

Poziome etykiety ulic to kolorowe, dynamicznie przesuwające się dymki, które pokazują nazwy najbliższych ulic. Z ich szczegółowym opisem można zapoznać się we wpisie Poziome etykiety ulic w AutoMapie dla systemu Windows Phone.

Czerwona pozioma etykieta ulic
Czerwona pozioma etykieta ulic

Sygnalizacja świetlna Sygnalizacja świetlna w AutoMapie dla systemu Windows Phone domyślnie jest włączoną opcją, która powoduje wyświetlanie ikon z sygnalizatorami na skrzyżowaniach lub przejściach dla pieszych. Opis tej opcji znajduje się we wpisie Sygnalizacja świetlna w AutoMapie dla systemu Windows Phone.

Następny manewr jest domyślnie wyłączoną opcją, która służy do wyświetlenia nazwy ulicy, w którą będziemy wjeżdżali. Pojawia w Panelu pilota, co zostało opisane we wpisie Panel pilota w AutoMapie dla systemu Windows Phone. Jest to przydatna opcja, gdy potrzebujemy znać ulice, którymi jedziemy i w które musimy skręcić.

Nazwa za manewrem na Panelu pilota
Nazwa za manewrem na Panelu pilota

Strzałki kierunkowości dróg pokazują, że dany odcinek drogi jest jednokierunkowy. Domyślnie wyświetlanie tych strzałek jest wyłączone, ale można je włączyć, wchodząc w menu Ustawienia Przycisk Ustawienia, następnie Interfejs i Widoczne elementy.

Strzałki kierunkowości dróg
Strzałki kierunkowości dróg
Oceń wpis
[Maks.: 0 Średnia: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.