Strona główna > Programy > AutoMapa > AutoMapa dla iOS > Jak w AutoMapie dla systemu iOS odblokować zablokowany odcinek drogi?
Kategorie
AutoMapa dla iOS

Jak w AutoMapie dla systemu iOS odblokować zablokowany odcinek drogi?

W AutoMapie można zablokować wybrany odcinek drogi, co szczegółowo opisałem we wpisie Jak w AutoMapie dla systemu iOS zablokować wybrany odcinek drogi?. Można również odblokować odcinek, który zablokowaliśmy lub taki, który wbudowany jest w mapę. Po co mamy odblokowywać jakiś odcinek? Jest to przydatne, np. w sytuacji, gdy często wyjeżdżamy z drogi, która jest zablokowana lub do takiego miejsca się kierujemy. W takim przypadku otrzymujemy komunikat o prowadzeniu przez zamknięte odcinki, co przy częstym nawigowaniu jest denerwujące. Dlatego dobrze odblokować takie odcinki ręcznie.

W celu odblokowania interesującego nas odcinka drogi należy wskazać ten odcinek na mapie. Można go wyszukać, przy pomocy menu Szukaj Przycisk Szukaj lub przesuwając mapę. Po znalezieniu tego odcinka klikamy go. Pojawi się wtedy dymek z opisem wskazanego miejsca, który należy kliknąć.

Wskazane zablokowanego odcinka drogi
Wskazane zablokowanego odcinka drogi

Po jego kliknięciu pojawi się menu Miejsce, które przedstawia informacje o tym miejscu oraz umożliwia zarządzanie nim. Informacje, które przedstawione są w tym menu, to adres, czy współrzędne geograficzne. Dodatkowo wskazany punkt możemy oznaczyć jako POI, czy punkt trasy.

Opis miejsca do odblookwania
Opis miejsca do odblokowania

Na górnej belce tego menu znajduje się przycisk Zapisz Przycisk Zapisz. Po jego kliknięciu pojawi się menu kontekstowe z dodatkowymi opcjami, które można wybrać dla wskazanego miejsca. Tymi opcjami są:

  • Wyślij położenie (email)
  • Odblokuj odcinek
  • Anuluj
Menu kontekstowe dla zablokowanego odcinka drogi
Menu kontekstowe dla zablokowanego odcinka drogi

Interesuje nas druga opcja, więc klikamy Odblokuj odcinek. Po jego kliknięciu pojawi się menu Parametry blokady odcinka, w którym możliwe jest wybranie daty, od której odblokowanie ma działać (Data rozpoczęcia) i do jakiego terminu (Data zakończenia).

Menu Parametry blokady odcinka
Menu Parametry blokady odcinka

Po kliknięciu jednej z opcji dostępnych w menu Parametry blokady odcinka, czyli Data rozpoczęcia lub Data zakończenia, pojawi się menu z możliwością wybrania daty. Mechanizm wyboru daty jest taki, jak w ustawieniach systemowych, tzn. pojawia się kołowrotek z trzema pozycjami (dzień, miesiąc, rok), które niezależnie można ustawiać, przesuwając wybraną pozycję do góry lub dołu. Wybór daty zatwierdzamy, klikając przycisk Gotowe.

Menu Data rozpoczęcia
Menu Data rozpoczęcia

W menu Parametry blokady odcinka nie jest konieczne wybranie daty. Gdy jej nie wybierzemy, to blokada zostanie zdjęta do momentu zatwierdzenia odblokowania.

Po zatwierdzeniu odblokowania odcinka drogi, czyli kliknięciu przycisku Gotowe w menu Parametry blokady odcinka, na mapie pojawi się odblokowany przez nas odcinek. Co widać po zmianie koloru tego odcinka.

Odblokowany odcinek drogi
Odblokowany odcinek drogi

W ten sposób odblokowany odcinek drogi zostaje dodany do listy blokad. Ta lista znajduje się po wejściu w menu Ustawienia Przycisk Ustawienia, następnie Opcje Przycisk Opcje i Blokady. Menu Blokady szczegółowo zostało opisane we wpisie Menu Blokady w AutoMapie dla systemu iOS.

AutoMapa dla iOS - Odblokowany odcinek w menu Blokady
Odblokowany odcinek w menu Blokady

Sposób na to, jak odblokować wybrany odcinek drogi jest bardzo prosty i równie proste jest skasowanie tak zdjętej blokady. Pierwszym sposobem jest wejście w menu Blokady, kliknięcie interesującego nas odblokowanego odcinka drogi i z kontekstowego menu wybranie opcji Skasuj. Drugim sposobem jest zaznaczenie na mapie tego odcinka, kliknięcie przycisku Zapisz i z menu kontekstowego wybranie pozycji Blokuj odcinek. W ten sam sposób można zablokować wybrane odcinki dróg, co zostało opisane we wpisie Jak w AutoMapie dla systemu iOS zablokować wybrany odcinek drogi?.

W przypadku, gdy ponownie wywołujemy menu kontekstowe dla odblokowanego przez nas odcinka, to pojawi się w nim dodatkowa pozycja – Parametry blokady. W tej opcji możemy zobaczyć czas obowiązywania blokady. Ten czas możemy również zmienić. Dodatkowo zamiast pozycji Odblokuj odcinek, pojawi się Blokuj odcinek. Ta opcja umożliwia usunięcie odblokowania.

Menu kontekstowe dla ręcznie odblokowanego odcinka drogi
Menu kontekstowe dla ręcznie odblokowanego odcinka drogi
Oceń wpis
[Maks.: 2 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.