Strona główna > Programy > AutoMapa > AutoMapa dla iOS > Menu Ulubione w AutoMapie dla systemu iOS
Kategorie
AutoMapa dla iOS

Menu Ulubione w AutoMapie dla systemu iOS

W AutoMapie dla systemu iOS możliwe jest stworzenie własnej bazy punktów ulubionych. Dzięki temu w szybki sposób możemy mieć dostęp do naszych ulubionych adresów lub miejsc, które często odwiedzamy. Do zarządzania takimi punktami służy menu Ulubione, które w tym wpisie zostanie opisane.

Zarządzanie punktami ulubionymi dostępne jest po kliknięciu przycisku POI Przycisk POI i przejściu do menu Ulubione Przycisk Ulubione. To menu na samej górze zawiera belkę systemową, a poniżej listę dostępnych punktów ulubionych, które można pokazać na mapie, użyć do wyznaczenia trasy, edytować, czy też usuwać.

Menu Ulubione
Menu Ulubione

W przypadku, gdy klikniemy interesujący nas punkt, to z dołu ekranu wysunie się kontekstowe menu, które umożliwi wybranie, co chcemy zrobić z tym punktem. W tym kontekstowym menu dostępne są takie opcje, jak:

  • Prowadź tam
  • Pokaż na mapie
  • Ustaw jako
  • Anuluj
Kontekstowe menu dla punktu ulubionego
Kontekstowe menu dla punktu ulubionego

Opcja Prowadź tam, spowoduje wyznaczenie trasy do wybranego miejsca, gdy mamy znaleziony sygnał GPS lub zrobi to dopiero po znalezieniu pozycji. Gdy wybierzemy Pokaż na mapie, to wybrane miejsce zostanie wyświetlone na mapie. Ustaw jako umożliwia wybranie rodzaju punktu trasy, jaki ma pełnić wybrane punkt ulubiony. Natomiast opcja Anuluj spowoduje schowanie się kontekstowego menu.

Po wybraniu opcji Ustaw jako pojawi się okno z wyborem rodzaju punktu trasy. Do wyboru są takie rodzaje, jak:

  • Start
  • Via
  • Via okolica
  • Cel
Opcja Ustaw jako dla punktu ulubionego
Opcja Ustaw jako dla punktu ulubionego

Punkt Start jest początkowym punktem trasy, a Cel końcowym. Natomiast Via i Via okolica są punktami pośrednimi. Różnica pomiędzy nimi jest taka, że po oznaczeniu miejsca jako Via trasa zostanie wyznaczona dokładnie przez ten punkt. W przypadku oznaczenia miejsca jako Via okolica, trasa zostanie wyznaczona w okolicy tego punktu, przestawiając ten punkt trasy na drogę, przez którą lepiej będzie przejechać. Via okolica bardzo przydaje się, gdy chcemy przejechać przez konkretną miejscowość, ale nie przez jej centrum, tylko główne drogi lub obwodnicę, jeśli jest dostępna.

Z prawej strony punku ulubionego znajduje się ikona i AutoMapa dla iOS - Przycisk i. Kliknięcie tej ikony umożliwia przejście do edycji tego punktu, co szczegółowo zostało opisane we wpisie Jak w AutoMapie dla systemu iOS edytować punkt ulubiony?.

Edycja punktu ulubionego
Edycja punktu ulubionego

Na górnej belce menu Ulubione dostępny jest przycisk Zapisz Przycisk Zapisz, który umożliwia zapisanie punktów ulubionych w Dropbox lub wczytanie wcześniej zapisanych. Ten proces dokładnie opisałem we wpisie Jak w AutoMapie dla systemu iOS zaimportować punkty ulubione?.

W menu Ulubione istnieją dwa sposoby na usuwanie wybranych punktów. Pierwszym z nich jest przesunięcie w lewo interesującej nas pozycji. Z prawej strony pojawi się wtedy przycisk Usuń, którego kliknięcie spowoduje skasowanie wybranego punktu ulubionego.

Usunięcie punktu ulubionego
Usunięcie punktu ulubionego

Innym sposobem jest kliknięcie przycisku Edycja, który znajduje się na górnej belce. Po wybraniu tej opcji pojawi się lista z punktami ulubionymi, które z lewej strony będą zawierały czerwone ikony ze znakiem minus Przycisk Zaznacz do usunięcia. Kliknięcie tej ikony spowoduje wysunięcie się przycisku Usuń, który służy do kasowania wybranego punktu ulubionego. Po usunięciu punktu zatwierdzamy zmianę, klikając przycisk Gotowe.

Opcja edycja w menu Ulubione
Opcja edycja w menu Ulubione

Niestety podczas usuwania punktów brakuje możliwości wybrania punktów do usunięcia, czy możliwości skasowania wszystkich punktów jednocześnie. Trzeba wszystkie punkty kasować pojedynczo, co w przypadku dużej ich liczby może być męczące.

Oceń wpis
[Maks.: 6 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.