Strona główna > Programy > AutoMapa > AutoMapa dla Windows > Obsługa Menu w AutoMapie dla Windows
Kategorie
AutoMapa dla Windows

Obsługa Menu w AutoMapie dla Windows

Bardzo duża ilość operacji, jakie wykonuje się podczas korzystania z AutoMapy dla systemu Windows, wykonywana jest za pomocą Menu. Menu przede wszystkim służy do wyznaczania tras, ale również do konfigurowania programu, czy też wyszukiwania punktów użyteczności publicznej. Dlatego uważam, że obsługa Menu jest bardzo ważna i warto się z nią zapoznać.

Do głównego Menu wchodzi się poprzez kliknięcie przycisku Menu Przycisk - Menu, gdzie pojawi się okno, jak na poniższym zrzucie.

Okno - Menu
Okno – Menu

Główne Menu można podzielić na 3 sekcje. Pierwszą jest nagłówek, czyli ta górna belka, która może zawierać przycisk do włączenia pomocy Przycisk - ?, nazwę okna, np. Menu oraz z prawej strony numerację, o ile dane menu zawiera kilka stron. W tej belce może się również znajdować przycisk Anuluj Przycisk - Anuluj, który służy do anulowania wprowadzonych zmian i wyjścia z danej opcji.

Po kliknięciu przycisku Pomoc, czyli tego ze znakiem zapytania, zostaniemy przeniesieni do instrukcji z opisem danej opcji. Jest to przydatne w przypadku, kiedy w szybki sposób chcemy zapoznać się z daną funkcjonalnością programu AutoMapa.

Druga sekcja w Menu zawiera różne opcje, które tak, jak na zrzucie mogą zostać przedstawione, jako przyciski, albo jako pole wyboru, miejsce do wpisania wartości, czy też suwak. Po kliknięciu przycisku możemy zostać przeniesieni do kolejnego Menu, albo może zostać włączona lub wyłączona dana opcja, np. Tryb nocny.

Przyciski, które znajdują się w drugiej sekcji i służą do włączania lub wyłączania danej funkcjonalności, mogą zawierać ikonę określającą daną opcję i w lewym górnym rogu lampkę, która świadczy o tym, czy opcja jest włączona, czy wyłączona. Jeżeli lampka nie świeci się Wyłączona opcja, to znaczy, że dana opcja jest wyłączona. Zapalona lampka Włączona opcja oznacza, że ta opcja jest włączona.

Przyciski z ikonami mogą być również aktywne lub nieaktywne. Aktywne są kolorowe, a nieaktywne szare. Nieaktywne przyciski świadczą o tym, że dana opcja jest niedostępna, np. kiedy chcemy wkleić punkt do nowej lokalizacji, a wcześniej tego punktu nie wycięliśmy. Może być nieaktywna również wtedy, kiedy dana opcja nie działa na urządzeniu, z którego korzystamy, np. Synchronizuj z Miplo.

W drugiej sekcji mogą być dostępne różne opcje, co jest uzależnione od tego, czy Menu proste jest włączone, czy wyłączone. Różnice pomiędzy prostym a rozszerzonym Menu znajdują się we wpisie Menu proste i rozszerzone w AutoMapie dla Windows. Dodatkowo różnice mogą być w przypadku kontekstowych menu, które dostępne są dla różnych opcji i opisane w innych wpisach.

W trzeciej sekcji, czyli na dolnej belce znajdują się różne przyciski, które uzależnione są od tego, w którym menu się znajdujemy. Podstawowe przyciski to:

  • Przycisk - X  X, który służy do wyjścia z menu, lub nieakceptowanie danego komunikatu, natomiast jeżeli w menu zostały naniesione jakieś zmiany, to może zamienić się na przycisk OK;

  • Przycisk - OK – OK służący do zatwierdzania zmian w ustawieniach, czy też tak, jak przycisk Zatwierdź, do akceptowania pojawiających się komunikatów;
  • Przycisk - Zatwierdź – Zatwierdź, który służy do akceptowania komunikatów;
  • Przycisk - Wstecz – Wstecz, który służy do wrócenia do poprzedniego menu;
  • Przycisk - Cofnij Cofnij, służący do przejścia do poprzedniej strony;
  • Przycisk - Dalej Dalej, który służy do przejścia do następnej strony;
  • Przycisk - Klawiatura Klawiatura, która służy do włączenia lub wyłączenia ekranowej klawiatury.

Ze względu na bardziej zaawansowaną funkcjonalność, pozostałe przyciski opisane są we wpisach dotyczących danych opcji AutoMapy. Opisane są tam takie przyciski, które umożliwiając wczytanie lub zapisanie pliku, np. z punktami ulubionymi, czy przefiltrowanie listy wyników.

Oceń wpis
[Maks.: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.