Strona główna > Programy > AutoMapa > AutoMapa dla Windows > Opcja Dodaj do POI w AutoMapie dla Windows
Kategorie
AutoMapa dla Windows

Opcja Dodaj do POI w AutoMapie dla Windows

W AutoMapie dla systemu Windows możliwe jest wyświetlanie punktów użyteczności publicznej, czy też włączanie ostrzegania o nich. Jest również możliwość powiększania dostępnej bazy z POI, aby móc pozaznaczać miejsca, które nas interesują. Taka opcja możliwa jest po wejściu w menu kontekstowe i wybraniu opcji Dodaj do POI.

Opcja Dodaj do POI na przykład dostępna jest po zaznaczeniu interesującego nas miejsca na mapie, włączeniu menu kontekstowego dla punktu z mapy i kliknięciu przycisku Dodaj do POI, gdzie otrzymamy okno z trzema stronami, jak na poniższych zrzutach, które odpowiednio umożliwiają wybranie kategorii dla POI, wpisanie nazwy oraz opisu.

Okno - Nowy punkt POI - strona 1
Okno – Nowy punkt POI – strona 1
Okno - Nowy punkt POI - strona 2
Okno – Nowy punkt POI – strona 2
Okno - Nowy punkt POI - strona 3
Okno – Nowy punkt POI – strona 3

Na pierwszej stronie dostępna jest lista kategorii, z której możemy wybrać interesującą nas kategorię. Kategorie można wyszukiwać, albo po wpisaniu odpowiedniej frazy w polu Kategoria, albo ręcznie przeglądając kategorie.

Początkowa lista z kategoriami zawiera kategorie, które są wyróżnione jako Podręczne, domyślnie są to: Bankomat, Radar, Kontrola oraz Stacja, paliw. Następnie mogą być kategorie Ostatnio używane, a następnie Wszystkie.

Z lewej strony kategorii oznaczonych, jako Podręczna znajdują się kwadraciki. Ich liczba informuje, jaki poziom w drzewie kategorii zajmuje dana kategorie, np.

  • Pokaż POI: 3 kwadraty – trzy kwadraciki pokazują, że dana kategoria jest podkategorią głównej kategorii, np. jest to Bank znajdujący się w kategorii Finanse, Ubezpieczenia;
  • Pokaż POI: 2 kwadraty – dwa kwadraciki informują o tym, że kategoria jest jeszcze niżej w hierarchii, Fast Food – Bar.

Jeżeli dana kategoria pod nazwą zawiera ikonę ze znakiem plus Pokaż POI: plus, to znaczy, że jest to kategoria, która zawiera podkategorie. Po kliknięciu kategorii z ikoną plusa pojawi się lista z jej podkategoriami. Podkategorię wypisane są również pod nazwą takiej kategorii, która zawiera znak plus, np. dla kategorii Finanse, Ubezpieczenia jest wpis \_ Bank, Bankomat, Biuro rachunkowe,.

W przypadku, kiedy wejdziemy w kategorię, która jest podkategorią to z lewej jej strony pojawi się ikona ze znakiem minus Pokaż POI: minus. Ta ikona świadczy o tym, że ta kategoria jest nadrzędna wobec kategorii wypisanych pod nią. Natomiast ona sama jest również podkategorią. Po kliknięciu tej ikony zostaniemy przeniesieni poziom wyżej, czyli do kategorii nadrzędnej. Jeżeli klikniemy nazwę kategorii, która zawiera ikonę ze znakiem minus, to zostaniemy przeniesieni na druga stronę okna Nowy punkt POI, gdzie będzie można nadać nazwę temu punktowi.

Pod nazwą kategorii znakiem minus można zobaczyć lokalizację, w której się znajdujemy, tzn. po znakach < znajdują się kategorie nadrzędne. Dzięki temu możemy sprawdzić, gdzie dokładnie się znajdujemy, na którym poziomie w drzewie kategorii, np. dla kategorii Finanse, Ubezpieczenia widać wpis < Wszystkie, co oznacza, że dana kategoria jest podkategorią kategorii Wszystkie.

W celu łatwiejszego rozpoznawania kategorii, z prawej strony każdej pozycji znajduje się ikona powiązana z daną grupą obiektów.

W przypadku, kiedy w drzewie kategorii nie ma odpowiedniej nazwy, albo inaczej chcemy wyróżnić dodawane przez nas POI, to możemy utworzyć nową kategorię. Można to zrobić po kliknięciu przycisku Dodaj Przycisk - Dodaj, który znajduje się na dolnej belce i wpisaniu odpowiedniej nazwy w oknie Nazwa nowej kategorii.

Okno - Nazwa nowej kategorii
Okno – Nazwa nowej kategorii

Tak, jak wcześniej o tym wspomniałem, na drugiej stronie okna Nowy punkt POI można wpisać nazwę dla tworzonego punktu użyteczności publicznej, a na trzeciej jego opis. Wypełnienie tych stron nie jest konieczne, ale dzięki temu łatwiej będziemy mogli identyfikować nasze POI.

W przypadku, kiedy podczas dodawania POI nie wybierzemy kategorii, do dodany POI zostanie utworzony w kategorii Inne. Jest to wygodny w przypadku, kiedy szybko musimy dodać dane miejsce. Później, kiedy będziemy mieli więcej czasu, będziemy mogli zmodyfikować ten POI, ustawiając odpowiednią kategorię i ewentualnie nadając poprawną nazwę oraz opis.  Modyfikowanie możliwe jest po wybraniu opcji Edycja z kontekstowego menu.

U tych osób, które posiadają urządzenia z dostępem do Internetu i w ustawieniach AutoMapy skonfigurowały usługę Miplo, po utworzeniu nowego POI zostanie on automatycznie dodany do serwisu Miplo.pl. Dzięki temu w łatwy sposób można dzielić się swoimi punktami wraz z innymi użytkownikami AutoMapy – wyjątkiem są POI zamieszczane w kategorii MiploShare, ponieważ te można udostępniać tylko wybranym osobom. Aby taką synchronizację wykonać, muszą być spełnione pewne warunki:

  • urządzenie musi mieć dostęp do Internetu;
  • w AutoMapie musi być skonfigurowane konto Miplo, co jest opisane we wpisie Menu Miplo w AutoMapie dla Windows;
  • należy posiadać ważną subskrypcję dla licencji;
  • w ustawieniach konta Miplo musi  być zaznaczona opcja Aktywna obsługa POI / Aktualizacja POI;
  • utworzony POI musi być dodany do kategorii, która znajduje się w serwisie Miplo, czyli wszystkie kategorie poza tymi dodanymi ręcznie oraz kategorią Inne.

Nie ma limitu na liczbę dodanych POI, ale im więcej takich punktów tym urządzenie może wolniej je przetwarzać, chociaż we współczesnych urządzeniach nie powinno to mieć znacznego wpływu.

Oceń wpis
[Maks.: 0 Średnia: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.