Strona główna > Programy > AutoMapa > AutoMapa dla Windows > Opcja Pokaż ślad w AutoMapie dla Windows
Kategorie
AutoMapa dla Windows

Opcja Pokaż ślad w AutoMapie dla Windows

W AutoMapie dla systemu Windows można zapisać przebieg naszej jazdy co jest szczegółowo opisane we wpisie Jak w AutoMapie dla Windows zapisać ślad GPS przejechanej trasy?, ale skoro można zapisać ślad GPS to i powinna być możliwość jego otworzenia. Do tego służy opcja Pokaż ślad.

Opcja Pokaż ślad dostępna jest po wyłączeniu prostego menu, poprzez wejście w Menu, następnie przejście na drugą stronę i kliknięcie przycisku Menu proste tak, aby lampka, która znajduje się na tym przycisku zgasła. Następnie w głównym Menu należy wybrać GPS i kliknąć Pokaż ślad.

Okno - Pokaż ślad
Okno – Pokaż ślad

Po wejściu do opcji Pokaż ślad pojawi się okno, jak na powyższym zrzucie, które wyświetla eksplorator plików. W nagłówku tego okna znajduje się informacja w jakich formatach otwierane są plik (Otwórz (.gps|.bin)).

Pod nagłówkiem umieszczone jest pole Plik:, gdzie można zobaczyć bieżącą lokalizację, czyli katalog w którym się znajdujemy (w tym przypadku jest to D:\Dokumenty\).

Pod polem Plik: znajduje się eksplorator plików, za pomocą którego można przeglądać katalogi w celu znalezienia takiego, który zawiera wcześniej zapisany ślad.. W AutoMapie w wersji na komputer z lewej strony eksploratora plików jest lista dostępnych dysków. Po wybraniu interesującego nas dysku możemy przeglądać jego zawartość, która pojawią się w kolumnie obok. W tej kolumnie wyświetlone są podkatalogi, które dostępne są w katalogu wskazanym w polu Plik:.

Jeżeli korzystamy z AutoMapy na Windows CE lub Windows Mobile to nie mamy kolumny z listą dysków, a zamiast nich w głównym katalogu mamy podział na pamięć wewnętrzną i kartę pamięci. Pamięć wewnętrzna może być oznaczona jako katalog o nazwach ResidentFlash, MyFlashDisk, a karta pamięci SDMMC, czy Storage Card. Nazwa tych katalogów zależy od producenta urządzenia. Na samej górze kolumny z listą katalogów dostępny jest przycisk Do góry Przycisk - Do góry, który umożliwia przejście do katalogu wyżej.

Na dolnej belce znajduje się przycisk Katalog wyżej Przycisk - katalog wyżej, który podobnie do przycisku Do góry służy do przejścia do nadrzędnego katalogu.

Po znalezieniu interesującego nas pliku ze śladem GPS możemy go otworzyć, klikając odpowiednią pozycję, co spowoduje pokazanie się mapy z narysowanym przebiegiem trasy, którą wykonaliśmy.

Wyświetlony na mapie ślad GPS
Wyświetlony na mapie ślad GPS

Takich śladów można pokazać wiele. Dzięki temu można porównać podobne trasy. Aby je usunąć z mapy, należy wejść w Menu, następnie GPS, przejść na drugą stronę i kliknąć Ukryj ślad(y).

Pokazanie śladu GPS umożliwia również jechanie po tym śladzie, a dokładniej śledzenie wcześnie zapisanego przebiegu z jazdy. Natomiast nie można wyznaczyć trasy na podstawie tego śladu, ponieważ trasa jest kalkulowana na podstawie dodanych punktów trasy, a nie zaznaczonych dróg. Aczkolwiek jeżeli pokażemy ślad na mapie, to dodając odpowiednio kolejne punkty trasy, można wyznaczyć podobną trasę do tej z przebiegu śladu. Punkty trasy można dodać poprzez opcję Prowadź do / Szukaj, która opisana jest we wpisie Menu Prowadź do / Szukaj w AutoMapie dla Windows lub bezpośrednio z mapy po włączeniu kontekstowego menu, które opisane jest w artykule Menu kontekstowe dla punktu z mapy w AutoMapie dla Windows.

Oceń wpis
[Maks.: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.