Czasem po przejechaniu trasy chcielibyśmy zobaczyć dokładny jej przebieg, albo nasz szef wymaga udokumentowania przejazdu z punktu A do punktu B. W takich przypadkach w AutoMapie dla systemu Windows można zapisać ślad GPS przejechanej trasy.
W celu zapisania śladu GPS naszego poruszania się podczas korzystania z AutoMapy należy wyłączyć proste menu poprzez wejście w Menu, następnie przejście na drugą stronę i kliknięcie Menu proste. Po wyłączeniu prostego menu, na pierwszej stronie głównego Menu, pojawi się opcja GPS, którą należy wybrać, a po wejściu do niej kliknąć Zapisuj ślad.
Po wejściu do opcji Zapisuj ślad pojawi się okno, jak na powyższym zrzucie, które wyświetla eksplorator plików. W nagłówku tego okna znajduje się informacja w jakim formacie zostanie zapisany plik (Zapisz (.gps)) oraz w jakiej lokalizacji się znajdujemy (w tym przypadku jest to D:\Dokumenty\).
Pod nagłówkiem umieszczone jest pole Plik:, gdzie można wpisać nazwę dla tego śladu, która będzie nazwą utworzonego pliku. Domyślnie to pole wypełniane jest automatycznie nazwą, która składa się z daty oraz godziny utworzenia pliku.
Pod polem Plik: znajduje się eksplorator plików, za pomocą którego można zmienić lokalizację zapisu pliku. W AutoMapie w wersji na komputer z lewej strony eksploratora plików jest lista dostępnych dysków. Po wybraniu interesującego nas dysku możemy przeglądać jego zawartość, która pojawią się w kolumnie obok. W tej kolumnie wyświetlone są podkatalogi, które dostępne są w danym katalogu. Wybierając odpowiedni katalog, wskazujemy miejsce, gdzie zostanie utworzony plik ze śladem GPS.
Jeżeli korzystamy z AutoMapy na Windows CE lub Windows Mobile to nie mamy kolumny z listą dysków, a zamiast nich w głównym katalogu mamy podział na pamięć wewnętrzną i kartę pamięci. Pamięć wewnętrzna może być oznaczona jako katalog o nazwach ResidentFlash, MyFlashDisk, a karta pamięci SDMMC, Storage Card. Nazwa tych katalogów zależy od producenta urządzenia. Na samej górze kolumny z listą katalogów dostępny jest przycisk Do góry , który umożliwia przejście do katalogu wyżej.
Na dolnej belce znajduje się przycisk Katalog wyżej , który podobnie do przycisku Do góry służy do przejścia do nadrzędnego katalogu. Obok tego przycisku umieszczony jest przycisk Otwórz , dzięki któremu możemy utworzyć nowy katalog w wybranej lokalizacji. Po kliknięciu przycisku Otwórz zostanie rozwinięte menu z opcją Utwórz katalog, gdzie po wybraniu tej opcji pojawi się okno z polem do wpisania nazwy dla tego katalogu.
Po wpisaniu nazwy dla śladu GPS, wskazaniu jego lokalizacji i zatwierdzeniu poprzez kliknięcie przycisku OK, w miejscu, które wskazaliśmy, zostanie utworzony plik o podanej nazwie, który będzie miał rozszerzenie *.gps. Obok tego pliku zostanie utworzona jego binarna wersja, która ma rozszerzenie *.gps.bin. Binarna wersja jest „skompresowana” przez co rozmiar tego pliku jest dużo mniejszy, ale jego wadą jest to, że nie można go edytować, np. za pomocą systemowego Notatnika. Natomiast bez problemu można edytować plik *.gps.
Ślad jazdy będzie zapisywany dopiero po znalezieniu satelitów, czyli po pokazaniu bieżącej pozycji. Jeżeli pozycja nie zostanie ustalona, to plik będzie pusty.
W przypadku, kiedy często korzystamy z opcji zapisu śladu, to możemy włączyć jego automatyczny zapis. Można to zrobić po wejściu w Menu, następnie Ustawienia, GPS i włączeniu opcji Zapisuj automatycznie ślad. Ta funkcjonalność szczegółowo opisana jest we wpisie Zapisuj automatycznie ślad w AutoMapie dla Windows.
Ślad GPS można również wykorzystać do zapisu przebiegu nowej drogi i przesłania go do działu opracowania mapy w celu dodania tej drogi do AutoMapy. Taką drogę można zgłosić w serwisie Targeo.pl korzystając z instrukcji zamieszczonej w artykule Jak zgłaszać uwagi do mapy w AutoMapie?
2 odpowiedzi na “Jak w AutoMapie dla Windows zapisać ślad GPS przejechanej trasy?”
Zapisywanie śladów jest pożyteczne, ale po pewnym czasie trzeba je skasować. Ale jak, skoro nie ma takiej funkcji…
W programie takiej funkcji nie ma, choć by się przydała. Natomiast nie ma większego problemu z ręcznym skasowaniem plików ze zbędnymi śladami GPS.