Strona główna > Programy > AutoMapa > AutoMapa dla Windows > Rybnickie Strefy Płatnego Parkowania w AutoMapie dla systemu Windows
Kategorie
AutoMapa dla Windows

Rybnickie Strefy Płatnego Parkowania w AutoMapie dla systemu Windows

W AutoMapie dla systemu Windows istnieje możliwość tworzenia własnych obiektów na mapie, takich jak krzywe, czy obszary, co szczegółowo opisałem we wpisie Własne obiekty na mapie w AutoMapie dla systemu Windows. Taką funkcjonalność wykorzystuję, tworząc własne obiekty, które mogą przydać się wielu użytkownikom AutoMapy. Dzisiejszym obiektem są Strefy Płatnego Parkowania w Rybniku.

Rybnik - SPP
Strefy Płatnego Parkowania w Rybniku

Obszar prezentujący Strefy Płatnego Parkowania w Rybniku utworzyłem na podstawie danych dostępnych na stronie https://www.rybnik.eu/mieszkaj/komunikacja-publiczna/miejskie-parkingi/, gdzie szczegółowo opisane są poszczególne strefy. Z informacji na tej stronie utworzyłem 12 stref, które łącznie składają się ze 122 punktów (współrzędnych geograficznych.

W zależności od strefy obowiązują inne godziny funkcjonowania oraz forma i cena opłaty.

Na parkingu przy ulicy Wysokiej SPP obowiązuje od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00 oraz w soboty od 8:00 di 14:00. Opłata w wysokości 2,50 zł za każdą godzinę umieszczana jest w parkomacie. Taki sam czas oraz opłata obowiązuje również na parkinach przy ulicach Marii Skłodowskiej Curie, 3-go Maja, ks. Brudnioka oraz Władysława Reymonta. Opłatę uiszcza się a automacie przy szlabanie. Podobnie jest w przypadku ulic Tadeusza Kościuszki, Jana Kotucza i Powstańców Śląskich. Różnicą jest to, że przy tych ulicach pierwsze 90 minut parkowania jest bezpłatne.

SPP przy ulicach Rzecznej i Młyńskiej obowiązują od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-18:00 oraz w soboty od godziny 7:00 do 14:00. Opłata w wysokości 2,50 zł za każdą godzinę umieszczana jest w parkomacie. Taki sam czas obowiązywania oraz opłata dotyczy strefy przy ulicy gen. Józefa Hallera. Inna jest za to forma pobierania opłaty, ponieważ uiszcza się ją dopiero podczas wyjazdu z parkingu.

Strefa Płatnego Parkowania przy Państwowym Urzędzie Pracy przy ulicy Jankowickiej obowiązuje od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-16:00. Opłata również wynosi 2,50 zł za każdą godzinę i umieszczana jest podczas wyjazdu z parkingu.

Inne godziny płatnego parkowania obowiązują w okolicy Targowiska, ale nie udało mi się zlokalizować, o który obszar chodzi. W każdym razie SPP obowiązuje tam od poniedziałku do soboty w godzinach 7:00-14:00, a opłata w wysokości 2,50 zł za każdą godzinę pobierana jest przy pomocy inkasentów.

Na stronie miasta Rybnik brakuje również informacji o Strefie Płatnego Parkowania wzdłuż ulicy Bolesława Chrobrego, która obowiązuje od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00 oraz w soboty od godziny 8:00 do 14:00. Opłata w wysokości 2,50 zł za każdą godzinę uiszczana jest w parkomatach.

SPP w Rybniku według mnie zostało mądrze przemyślane, ponieważ tylko gdzieniegdzie parkingi umieszczone są wzdłuż ulic, a główną rolę przejmują duże parkingi. Dzięki zminimalizowane jest tworzenie się korków przez osoby parkujące i wyjeżdżające z miejsc parkingowych.

Gotowy plik można pobrać ze strony www.Miplo.pl, klikając zakładkę Dodatki, co spowoduje wyświetlenie menu. Z tego menu należy wybrać pozycję Obiekty XVE. Następnie należy wybrać interesujący nas obiekt i kliknąć przycisk Pobierz plik. Plik zostanie zapisany jako archiwum ZIP.

Takie archiwum w systemach z rodziny MS Windows można rozpakować przy pomocy programu 7-zip, ale również klikając plik prawym klawiszem myszki i z kontekstowego menu wybierając Wyodrębnij wszystkie.

Z rozpakowanego katalogu należy skopiować plik Rybnik – SPP.xve i wkleić go w miejscu, gdzie zainstalowana jest AutoMapa, w katalogu /AutoMapa EU/Maps/[katalog mapy]/. [katalog mapy] to folder Polska lub Europe, co zależy od zainstalowanej wersji mapy.

Po powyższej operacji i uruchomieniu AutoMapy Strefy Płatnego Parkowania w Rybniku domyślnie będą włączone. Można je wyłączyć, wchodząc w Menu Przycisk Menu, następnie POI, Wyświetlanie, wybierając kategorię XVE i odznaczając pozycję Rybnik – SPP. W ten sam sposób można ponownie wyświetlić ten obszar.

Ze względu na to, że nie wszystkich interesuje cały obszar, a tylko zarys, na podstawie pełnej strefy utworzyłem jej granice. Ten obrys dostępny jest również jako obiekt XVE (Rybnik – SPP-obrys.xve), który można pobrać z serwisu Miplo.

Rybnik - SPP-obrysy
Obrysy Strefa Płatnego Parkowania w Rybniku

Poniżej prezentuję film, jak Strefa Płatnego Parkowania w Rybniku wygląda w AutoMapie dla systemu Windows.

Rybnickie Strefy Płatnego Parkowania można również zobaczyć na mapie Targeo:

Rybnik - Strefa Płatnego Parkowania
Powered by Targeo® | AutoMapa®

Pozostałe Strefy Płatnego Parkowania można zobaczyć, klikając odnośnik SPP w stopce strony.

Oceń wpis
[Maks.: 2 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.