Strona główna > Programy > AutoMapa > AutoMapa dla Android > Została opublikowana AutoMapa dla Android w wersji 7.9.13!
Kategorie
AutoMapa dla Android

Została opublikowana AutoMapa dla Android w wersji 7.9.13!

Została opublikowana kolejna wersja AutoMapy dla systemu Android. Nowa wersja została oznaczona numerem 7.9.13. Według listy zmian wersja ta zawiera tylko poprawki stabilności i wyznaczania tras.

AutoMapa 7.9.4

Wersja 7.9.4 AutoMapy dla systemu Android posiada dwie, dosyć duże zmiany. Zostały zmodyfikowane APR, czyli Asystent Pasa Ruchu oraz belka z informacją, w jaką drogę wjedziemy.

Asystent Pasa Ruchu

AutoMapa w wersji 7.9.4 zyskała nowy wygląd Asystenta Pasa Ruchu, który w czytelniejszy sposób pokazuje pasy, których należy się trzymać, a do tego wyświetla informacje zbliżone do tych, które wyświetlają tablice informacyjne. Co ciekawe uwzględnione są poprawne kolory.

AutoMapa Android 7.9.4 - Asystent Pasa Ruchu
Asystent Pasa Ruchu

Drogowskaz

Drugą ważną zmianą jest przeniesienie i przeprojektowanie belki, z informacją w jaką drogę będziemy wjeżdżali. Teraz ta belka jest czytelniejsza, a kolory na niej zbliżone są do tablic informacyjnych.

AutoMapa Android 7.9.4 - Drogowskaz
Drogowskaz

Inne zmiany

Po wyznaczeniu trasy w oddali widać numery dróg na tej trasie, a tabliczki z numerami dróg, posiadają kolory zbliżone do tych, które można zobaczyć w rzeczywistości.

AutoMapa Android 7.9.4 - Numeracja dróg na trasie
Numeracja dróg na trasie

Wideo

Nową wizualizację Asystenta Pasa Ruchu oraz drogowskazu można zobaczyć w krótkim wideo, dostępnym jako Shorts na moim kanale YouTube: youtube.com/shorts/uFnPUVB7Toc.

AutoMapa 7.9.6

Wersja 7.9.6 AutoMapy dla systemu Android zawiera zaktualizowaną listę zmian, z której można się dowiedzieć o poprawkach stabilności i wyznaczania tras. Natomiast poza tymi poprawkami, gdy pobierzemy mapę Europy, możemy zauważyć nową funkcję, która może się przydać wielu kierowcom. Jest to opcja omijania dróg płatnych w wybranych krajach.

Omijaj w wybranych krajach

Opcja Omijaj w wybranych krajach jest nową funkcją AutoMapy, która dostępna jest w menu Trasa AutoMapa Android przycisk Trasa. Gdy kliknie się przycisk Płatne, to wysunie się lista, gdzie do tej pory były tylko pozycje Akceptuj i Omijaj, a teraz pojawiła się Omijaj w wybranych krajach.

AutoMapa 7.9.6 - Menu Trasa
Menu Trasa z opcjami dla Płatne

Po wybraniu opcji Omijaj w wybranych krajach pojawi się lista z dostępnymi krajami, z której możemy wybrać te pozycje, dla których trasy mają omijać drogi płatne. Myślę, że to jest bardzo przydatna opcja, w szczególności, gdy musimy przejechać przez niewielki fragment kraju, dla którego nie warto kupować kilkudniowej winiety.

AutoMapa 7.9.6 - Wybór kraju, dla którego mają być omijane drogi płatne
Wybór kraju, dla którego mają być omijane drogi płatne

Wideo

Sposób działania tej funkcji, można zobaczyć na krótkim wideo, które dostępne jest pod adresem youtube.com/shorts/QbfKpvQeVmM.

AutoMapa 7.9.8

Wersja 7.9.8 AutoMapy dla systemu Android nie zawiera nowości. Według listy zmian zawiera tylko poprawki błędów i stabilności.

AutoMapa 7.9.9

Wersja 7.9.9 AutoMapy dla systemu Android według listy zmian zawiera tylko poprawki stabilności i wyznaczania tras. Widać jednak jedną zmianę po uruchomieniu przez Android Auto. Gdy wejdziemy w Ustawienia, wyłączymy opcję Dźwięki i ponownie je włączymy, zostanie odtworzony komunikat powitalny, czyli taki, jaki odtwarzany jest podczas uruchamiania programu na telefonie/tablecie. Co to daje? Dzięki temu można w dowolnym momencie zmienić poziom głośności dla programu nawigacyjnego, bez czekania na komunikat nawigacyjny.

AutoMapa 7.9.10

Wersja 7.9.10 AutoMapy dla systemu Android tak, jak wersja 7.9.9 zawiera tylko poprawki stabilności i wyznaczania tras. Nowości nie widać.

AutoMapa 7.9.10 (poprawiona)

Według listy zmian piąta już wersja AutoMapy dla systemu Android z gałęzi 7.9.10, zawiera modyfikację belki z informacją o odległości do radarów. Od tej wersji ta belka posiada kolor czerwony, dzięki czemu lepiej widać, że jest to istotny POI.

AutoMapa 7.9.10 - Ostrzeganie o radarach
Ostrzeganie o radarach

Kolejna zmiana w nowej wersji 7.9.10, to zmieniona animacja podczas przechodzenia do trybu oszczędzania baterii. Poprzednie wersje AutoMapy dla systemu Android z gałęzi 7.9 podczas przechodzenia do trybu oszczędzania baterii wyświetlały białe tło, co było męczące podczas jazdy nocą. Teraz zostało to poprawione.

Trzecią zmianą jest poprawienie wydajności aplikacji podczas wyznaczania długich tras. Wcześniej podczas wyznaczania tras, gdy chciało się wykonać jakąś operację w programie, trzeba było czasem dłużej poczekać. Teraz tego efektu nie powinno być.

Ostatnia zmiana w wersji 7.9.10 dotyczy obsługi na Android Auto. Od tej wersji będzie dostępne ostrzeganie o POI, gdy nie będzie wyznaczona trasa, czyli w trybie śledzenia pozycji.

AutoMapa 7.9.11

Wersja 7.9.11 AutoMapy dla systemu Android według listy zmian zawiera tylko poprawki stabilności i wyznaczania tras.

AutoMapa 7.9.12

Wersja 7.9.12 AutoMapy dla systemu Android według listy zmian posiada tylko poprawki stabilności i wyznaczania tras. Natomiast patrząc na zmiany w wersjach beta posiada kilka poprawek. Pierwszą z nich jest poprawiona wizualizacja manewrów zjazdu. Kolejne poprawki dotyczą wyświetlania skrzyżowań alternatywnych, czyli sugerowanych tras podczas jazdy, które wyświetlają dymek z czasem, o jaki trasa zostanie skrócona lub wydłużona, gdy w daną drogę wjedziemy. Następną zmianą jest poprawiony tryb przeglądania wyznaczonej trasy. Z tego, co widzę, zostało wyłączone automatyczne przechodzenie do trybu nawigowania.

Z wersji 7.9.12 niestety zniknęło kilka opcji:

 • Ukrywanie dróg
 • Wibracje dla trasy pieszej
 • Ograniczenie prędkości
 • Teren zabudowany
 • Pikietaż
 • Pionowe strzałki manewru
 • Nawigacyjne (manewry)
 • O zakrętach (łukach)
 • Pomiń, gdy prosto
 • ETA…

Kiedyś w AutoMapie można było spersonalizować wiele opcji. Widać, że teraz będzie z tym coraz trudniej…

AutoMapa 7.9.13

Według listy zmian, wersja 7.9.13 AutoMapy dla systemu Android zawiera tylko poprawki stabilności i wyznaczania tras. Widać w niej jednak, że wróciła opcja Nawigacyjne (manewry).

Zmiany w wersji 7.9.13:

 • Poprawki stabilności
 • Poprawki wyznaczania tras

Aktualizacja:

 • 2023-10-25 – tak podaje Google, w rzeczywistości 2023-10-27

Kompilacja:

 • 7.9.13.6262

Informacje dotyczące zmian dla poprzedniej wersji znajdują się we wpisie „Została opublikowana AutoMapa dla Android w wersji 7.9.12!. Natomiast z listą starszych wersji zapoznać się można w artykule „Lista wydań AutoMapy dla systemu Android„.

Wersję tę można pobrać z Google Play oraz ze strony AutoMapy.

Korzystanie z wszystkich funkcji programu dostępnych dla danego urządzenia wymaga wniesienia odpowiedniej opłaty. Ceny i sposoby wniesienia opłaty opisałem w artykule „Opłaty za korzystanie z AutoMapy dla systemu Android„.

Oceń wpis
[Maks.: 0 Średnia: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.