Strona główna > Programy > AutoMapa > AutoMapa dla Windows > Menu Adresy w AutoMapie dla systemu Windows
Kategorie
AutoMapa dla Windows

Menu Adresy w AutoMapie dla systemu Windows

Menu Adresy, które dostępne jest w AutoMapie dla systemu Windows, służy do wyszukiwania adresów, a po znalezieniu danego adresu umożliwia oznaczenie go jako wybrany punkt trasy, punkt Ulubiony, czy też pokazanie na mapie jego położenia. Dzięki tej opcji można wyznaczyć trasę, posługując się konkretnymi adresami.

Do menu z możliwością wyszukiwania adresów można wejść poprzez kliknięcie przycisku Menu, wybranie Prowadź do / Szukaj i Adresy.

Menu Adresy
Menu Adresy

Po wejściu do menu Adresy mamy dostępne takie pola, jak:

  • Kraj
  • Miasto lub kod
  • Ulica
  • Numer posesji lub skrzyżowanie

Pole Kraj aktywne jest w przypadku zainstalowanej mapy Europy. Po jego kliknięciu pojawi się okno z listą dostępnych krajów oraz możliwością wyszukania odpowiedniego. Wyszukiwanie możliwe jest za pomocą programowej klawiatury albo klawiatury sprzętowej, o ile taką urządzenie posiada.

Menu Kraj
Menu Kraj

Po wybraniu kraju będziemy mieli możliwość dalszego wyszukiwania, najpierw miasta lub kodu, a następnie ulicy i numeru posesji lub skrzyżowania. Jeżeli klikniemy przycisk Miasto Przycisk Miasto, to zostaniemy przełączeni do wyszukiwania miejscowości w kraju ze złapanej pozycji GPS, albo wskazanego rozetką na mapie.

Menu Miasto
Menu Miasto

W oknie Miasto, w polu o takiej samej nazwie, wpisujemy nazwę miejscowości, którą chcemy znaleźć. Podczas wpisywania kolejnych znaków pojawia się lista z miejscowościami, które pasują do wprowadzanej frazy. Wprowadzone znaki oznaczone są kolorem zielonym na liście z podpowiedziami.

Lista miejscowości w menu Miasto
Lista miejscowości w menu Miasto

Jeżeli w słowniku występuje tylko jedna miejscowość o danej nazwie, np. Kielce, to nie ma problemu przy wyborze odpowiedniej pozycji. Problem może być przy większej liście, gdzie należy znać województwo oraz ewentualnie powiat, aby trafić na poprawną miejscowość. Na szczęście lista jest posortowana w dwojaki sposób. Po pierwsze miejscowości grupowane są według wielkości i pełniących funkcji, następnie sortowane alfabetycznie według nazw zawierających daną frazę. Jeżeli pozostaną miejscowości, które mają identyczną nazwę i są w tej samej grupie pod względem wielkości (np. Nowa Wieś), to jeszcze sortowane są alfabetycznie według województwa, dalej powiatu oraz nazwy większej miejscowości, czyli najczęściej stolicy gminy. Dzięki tej wiedzy możemy uniknąć pomyłki podczas wyszukiwania adresu.

Wielkości miejscowości oraz pełnione przez nie funkcje, np. stolica kraju, czy województwa, oznaczone są odpowiednią ikoną, która znajduje się z lewej strony każdej pozycji. Dokładny ich opis znajduje się we wpisie Ikony przy miejscowościach w AutoMapie dla Windows.

Na dolnej belce okna Miasto znajdują się przyciski Kraj Przycisk Kraj i KodyPrzycisk Kody. Kraj służy do wyszukiwania państw i jest dostępny tylko w AutoMapie Europe. Natomiast Kody umożliwia wyszukiwanie adresów przy pomocy kodów pocztowych. Ta opcja szczegółowo opisana jest we wpisie Kody pocztowe w AutoMapie dla Windows.

Menu Kod
Menu Kod

Po wybraniu miejscowości lub kodu możemy wyszukiwać ulice, które powiązane są z daną miejscowością lub kodem. Wyszukiwanie ulic podobnie działa jak w przypadku państw i miejscowości, ale zależne jest od opcji W wyszukiwaniu pokazuj ulice tylko z miejscowości, która domyślnie jest wyłączona, a można ją włączyć w menu Ogólne.

Menu Ulica
Menu Ulica

W AutoMapie podczas wyszukiwania ulicy dostępna jest opcja pokazywania ulic o takiej samej nazwie w pobliskich miejscowościach. Jest to wygodne, gdy do końca nie jesteśmy pewni położenia adresu, ponieważ może być na pograniczu dwóch miejscowości.

Ulice w miejscowościach okolicznych
Ulice w miejscowościach okolicznych

Ulice, które przebiegają przez kilka dzielnic lub miejscowości, oznaczone są dodatkowo znakiem (!). Co więcej, na dolnej belce pojawi się przycisk (!) W pobliżu Przycisk W pobliżu, który wskazuje, że na liście są pozycje, które przebiegają przez kilka dzielnic lub miejscowości. W związku z tym przy wyszukiwaniu ulic warto zwracać uwagę na dodatkową informację znajdującą się pod nazwą, która wskazuje, w jakiej miejscowości jest ta ulica.

Po włączeniu opcji W wyszukiwaniu pokazuj ulice tylko z miejscowości w menu Ogólne,  ulice z pobliskich miejscowości nie będą wyświetlane w podpowiedziach. Będą wyświetlane ulice tylko z wybranej miejscowości.

Wyszukiwanie ulic po włączeniu opcji W wyszukiwaniu pokazuj ulice tylko z miejscowości
Wyszukiwanie ulic po włączeniu opcji W wyszukiwaniu pokazuj ulice tylko z miejscowości

Jeżeli dana miejscowość w AutoMapie nie ma wprowadzonych nazw ulic, to ich wyszukiwanie nie będzie możliwe. Dla takich miejscowości program od razu wyświetli menu z wyborem, co z taką miejscowością można zrobić, np. ustawić ją jako punkt trasy.

Menu kontekstowe dla znalezionego adresu w prostym menu - strona 1
Menu kontekstowe dla znalezionego adresu w prostym menu – strona 1

Wiele małych miejscowości nie posiada nazw ulic, a tylko numery posesji. W AutoMapie w takich miejscowościach w nazwie ulicy powtórzona jest nazwa miejscowości. W związku z tym wcześniej, aby znaleźć numer posesji, w wyszukiwarce ulic należało ponownie wpisać nazwę miejscowości, co opisałem we wpisie Jak w AutoMapie dla Windows znaleźć adres w miejscowości z ulicą bez nazwy?. Obecnie po wybraniu takiej miejscowości dostępny jest przycisk Pokaż adresy z miasta, który umożliwia pokazanie numerów posesji w takiej miejscowości. Oczywiście dostępna jest również wyszukiwarka, ale ona umożliwia wyszukiwanie ulic tylko w pobliskich miejscowościach, chyba że włączymy opcję W wyszukiwaniu pokazuj ulice tylko z miejscowości, W takim przypadku nic nie wyszukamy.

Pokaż adresy z miasta
Pokaż adresy z miasta

Opcja Pokaż adresy z miasta dostępna jest tylko dla miejscowości z jedną ulicą. Jeżeli Jest miejscowość, w której nazwa ulicy pokrywa się z nazwą miejscowości, a do tego dostępna jest ulica o innej nazwie, to ten przycisk nie będzie dostępny i należy wpisać ponownie nazwę miejscowości, jeżeli do niej należy szukany numer posesji.

Uważam, że dla miejscowości z taką samą nazwą ulicy powinny być dostępne oba mechanizmy wyszukiwania, ponieważ do poprzedniego wiele osób się już przyzwyczaiło i teraz pewnie się gubi, jak ja, gdy takie adresy wyszukuje.

Na dolnej belce tego okna Ulica znajduje się przycisk Miasto Przycisk Miasto. Służy on do przejścia do okna z wyszukiwaniem miejscowości.

Po wybraniu ulicy pojawi się z wyszukiwarką, gdzie w polu Adresy możemy wpisać numer posesji.

Okno Numer posesji
Okno Numer posesji

Na dolnej belce okna Numer posesji znajduje się przycisk Miasto Przycisk Miasto oraz Skrzy. Przycisk Skrzyżowania. Miasto powoduje przejście do okna z możliwością wyszukiwania adresów, natomiast Skrzy. do wyszukiwania skrzyżowań/ przecznic. Dokładny opis wyszukiwania skrzyżowań znajduje się we wpisie Jak znaleźć skrzyżowanie w AutoMapie dla Windows?.

Menu Skrzyżowania
Menu Skrzyżowania

Na dolnej belce w oknie wyszukiwania adresów znajduje się również przycisk Klawiatura Przycisk Klawiatura. Przede wszystkim ten przycisk służy do chowania i pokazywania klawiatury programowej. W przypadku, kiedy klawiatura jest wyświetlona, to po jego kliknięciu zostanie ukryta. Natomiast, jeżeli jest ukryta, to kliknięcie tego przycisku spowoduje jej wyświetlenie.

Inną funkcją przycisku Klawiatura Przycisk Klawiatura jest zmiana typu klawiatury, tzn. zmiana znaków, w jakich adres ma być wyszukiwany. Na przykład domyślną klawiaturą podczas wyszukiwania w Rosji jest cyrylica, natomiast po przytrzymaniu przycisku Klawiatura Przycisk Klawiatura wyświetli się menu z wyborem innego typu, gdzie możemy ustawić klawiaturę łacińską. Podobnie można zmienić klawiaturę dla innych krajów, np. Grecji.

Wybór typu klawiatury
Wybór typu klawiatury

Po wybraniu miasta, ulicy, czy numeru posesji, klikając odpowiednio Centrum: (np. Warszawa), Cała ulica: (np. Aleje Jerozolimskie) oraz adres, pojawi się menu kontekstowe, które szczegółowo opisane jest we wpisie Menu kontekstowe dla wyszukanego adresu w AutoMapie dla Windows.

Menu kontekstowe dla znalezionego adresu w prostym menu - strona 1
Menu kontekstowe dla znalezionego adresu w prostym menu – strona 1

Jeżeli w oknie Adresy mamy już wpisany adres to na dolnej belce będą aktywne przyciski Prowadź do Przycisk Prowadź do oraz Kursor Przycisk Kursor. Kliknięcie przycisku Prowadź do spowoduje wyznaczenie trasy do ustawionego adresu, natomiast po kliknięciu Kursora pojawi się menu kontekstowe, które dokładnie opisane jest w artykule Menu kontekstowe dla wyszukanego adresu w AutoMapie dla Windows.

Oceń wpis
[Maks.: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.