Strona główna > Programy > AutoMapa > AutoMapa dla iOS > Menu Interfejs w AutoMapie dla systemu iOS
Kategorie
AutoMapa dla iOS

Menu Interfejs w AutoMapie dla systemu iOS

W AutoMapie dla systemu iOS możliwe jest skonfigurowanie zachowania wielu elementów programu. Można zmienić kolory mapy, wysokość budynków 3D, czy nachylenie i skalowanie mapy. Dzięki temu, program można skonfigurować według swoich preferencji, a zmiany możliwe są w menu Interfejs, które zostanie opisane w tym wpisie.

Przedstawione wyżej zmiany można wykonać w AutoMapie, wchodząc w menu Ustawienia Przycisk Ustawienia i Interfejs Przycisk Interfejs, gdzie pojawią się takie opcje, jak:

 • Na dzień
 • Na noc
 • Przesuwanie i gesty
 • Oszczędność energii
 • Wysokość budynków w 3D
 • Wielkość czcionki etykiet
 • Obrysy dróg
 • Ukrywanie dróg lokalnych
 • Horyzont w 3D
 • Nachylenie w 3D
 • Funkcje automatyczne
 • Skalowanie Mapy
 • Pokazuj
Menu Interfejs
Menu Interfejs

Opcje Na dzień i Na noc umożliwiają wybranie kolorów map, które odpowiednio mają być wyświetlane w trybie dziennym i nocnym. W obu opcjach do wyboru dostępne są takie pozycje, jak:

Na dzień kolorowo

Na dzień kolorowo
Na dzień kolorowo

 

Na noc

Na noc
Na noc

 

Noktowizyjne

Noktowizyjne
Noktowizyjne

 

Na noc kolorowo

Na noc kolorowo
Na noc kolorowo

 

Druk

Druk
Druk

 

Na dzień

Na dzień
Na dzień

 

Pastelowa

Pastelowa
Pastelowa

 

Targeo na dzień

Targeo na dzień
Targeo na dzień

 

Targeo na noc

Targeo na noc
Targeo na noc

 

Osobiście lubię jeździć z mapą w kolorach Targeo na dzień oraz Targeo na noc.

W opcjach wyboru kolorów map brakuje mi możliwości zaimportowania innych zestawów, np. tworzonych przez użytkowników serwisu Miplo.pl. Taka funkcjonalność dostępna jest w AutoMapie dla systemu Windows, ale można z niej skorzystać również w wersji dla Androida.

Przesuwanie i gesty jest domyślnie wyłączoną opcją. Łączy w sobie funkcję wykonywania gestów i prostego sposobu przechodzenia do trybu przeglądania mapy, co zostało opisane we wpisie Gesty w AutoMapie dla systemu iOS.

Oszczędność energii przy pomocy suwaka umożliwia ustawienie, czy program ma wydłużyć czas pracy na baterii. Ten czas zostanie wydłużony kosztem wydajności wyświetlania mapy, tzn., im większe oszczędzanie energii, tym mapa będzie się rzadziej odświeżała, czyli jej animowanie nie będzie tak płynne, jak przy domyślnych ustawieniach.

Przy pomocy opcji Wysokość budynków w 3D możliwe jest skonfigurowanie wysokości budynków trójwymiarowych. Wysokość ustawia się przy pomocy suwaka, gdzie domyślnym ustawieniem jest 50%, przez co możemy zwiększyć wysokość budynków dwukrotnie. Osobiście uważam, że jest to mylące i nie powinno być takiej możliwości. Domyślnie powinno być ustawione 100%, które by było rzeczywistą wysokością.

W menu Interfejs możemy również zmienić rozmiar czcionki etykiet z nazwami miejscowości, ulic, czy numerami posesji. Jest to możliwe przy pomocy opcji Wielkość czcionki etykiet.

Minimalny rozmiar czcionek
Minimalny rozmiar czcionek
Maksymalny rozmiar czcionek
Maksymalny rozmiar czcionek

Przy pomocy Obrysy dróg możliwe jest częściowe skonfigurowanie rodzaju dróg, dla których mają być widoczne obrysy, tak zwane obwiednie. Domyślną opcją jest Wszystkie, ale dodatkową są Brak i Główne.

Obrysy dróg: Wszystkie
Obrysy dróg: Wszystkie
Obrysy dróg: Brak
Obrysy dróg: Brak
Obrysy dróg: Główne
Obrysy dróg: Główne

Podczas zmiany opcji Obrysy dróg można zauważyć, że zmieniają się ich kolory. W szczególności widać to dla wartości Brak i Wszystkie.

Dzięki opcji Ukrywanie dróg lokalnych możemy ustawić, od jakiej skali będą widoczne drogi lokalne. Konfiguracja możliwa jest przy pomocy suwaka, gdzie im bardziej przesuniemy jego pozycję w prawo, tym przy mniejszej skali drogi będą ukrywane. Opcja się sprawdza, np. gdy w gęstej siatce ulic, chcemy zobaczyć tylko te główne.

Ukrywanie dróg lokalnych_minimum
Ukrywanie dróg lokalnych: minimum
Ukrywanie dróg lokalnych: maksimum
Ukrywanie dróg lokalnych: maksimum

Horyzont w 3D umożliwia ustawienie, jak w widoku 3D ma wyglądać horyzont. Domyślnie wybrana jest pozycja Naturalny, ale do wyboru są:

Tylko mapa

Horyzont w 3D: Tylko mapa
Horyzont w 3D: Tylko mapa

Niebo

Horyzont w 3D: Niebo
Horyzont w 3D: Niebo

Naturalny

Horyzont w 3D: Naturalny
Horyzont w 3D: Naturalny

Mgła

Horyzont w 3D: Mgła
Horyzont w 3D: Mgła

Przy pomocy opcji Nachylenie w 3D można ustawić kąt nachylenia mapy w widoku 3D. Domyślnym ustawieniem jest Automatyczny (65º), ale do wyboru są jeszcze inne pozycje:

60º

Nachylenie w 3D: 60°
Nachylenie w 3D: 60°

 

65º

Nachylenie w 3D: 65°
Nachylenie w 3D: 65°

 

70º

Nachylenie w 3D: 70°
Nachylenie w 3D: 70°

 

75º

Nachylenie w 3D: 75°
Nachylenie w 3D: 75°

 

Kolejną pozycją w menu Interfejs jest Funkcje automatyczne, która umożliwia włączenie lub wyłączenie opcji, które automatycznie mają być wykonywane. Szczegółowo opis tej funkcjonalności przedstawiony jest we wpisie Menu Funkcje automatyczne w AutoMapie dla systemu iOS.

W menu Interfejs dostępna jest również opcja Skalowanie Mapy, która umożliwia skonfigurowanie skal dla przycisku szybkiego wybierania skali. Zmiany są dostępne zarówno dla widoku 2D, jak i 3D, co zostało opisane we wpisie Menu Skalowanie mapy w AutoMapie dla systemu iOS.

Ostatnią pozycją w menu Interfejs jest opcja Pokazuj, która umożliwia wybranie elementów, które mają być wyświetlane na mapie. Opcja Pokazuj, szczegółowo została opisana we wpisie Menu Pokazuj w AutoMapie dla systemu iOS.

Oceń wpis
[Maks.: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.