Strona główna > Programy > AutoMapa > AutoMapa dla Windows > Menu Trasa w AutoMapie dla Windows
Kategorie
AutoMapa dla Windows

Menu Trasa w AutoMapie dla Windows

W AutoMapie dla Windows w menu Trasa można skonfigurować dodatkowe parametry funkcji wyznaczania tras, tj. parametr ETA, parametry pojazdu, sortowanie punktów pośrednich itd. Dzięki temu możliwe jest ustawienia programu tak, aby wyznaczane trasy miały przebieg, jakiego oczekujemy.

Konfiguracja parametrów wyznaczania tras możliwa jest po kliknięciu przycisku Menu, dalej Ustawiania i Trasa.

Okno - Trasa
Okno – Trasa

W pierwszej pozycji możemy skonfigurować parametry pojazdu, czyli np. zużycie paliwa, wymiary pojazdu ciężarowego. Dokładny opis dostępny jest we wpisie Dane pojazdu w AutoMapie dla Windows.

Kolejna pozycja umożliwia skonfigurowanie średniego czasu przejazdu (ETA), co zostało opisane we wpisie Menu ETA w AutoMapie dla Windows.

Dalej mamy Traffic LiveDrive!, czyli ustawienia usługi AM’Traffic. Opis dostępny jest we wpisie Ekran Traffic LiveDrive! w AutoMapie dla Windows.

Nadkładaj drogi aby uniknąć jest opcją, która służy do skonfigurowania odległości, jaka ma zostać nadłożona w celu uniknięcia zawracania, przekraczania granic oraz dróg danej kategorii. Szerszy opis zawarty jest we wpisie Nadkładaj drogi aby uniknąć w AutoMapie dla Windows.

Opcja Wyznacz gdy start i cel jest domyślnie włączoną opcją, która służy do wyznaczenia trasy po ustaleniu przy wyznaczeniu trasy punktów Start i Cel. Punkt Start może być ustawiony przez ręczne wyszukiwanie lub wskazanie na mapie, albo po znalezieniu pozycji GPS automatycznie ustawi się w bieżącej lokalizacji. Jeżeli ta opcja zostanie wyłączona, to program nie wyznaczy trasy, będzie to możliwe dopiero po wejściu w Menu, następnie Trasa, Modyfikuj i Przelicz.

Kasuj gdy u celu, jak sama nazwa wskazuje, kasuje trasę po dotarciu do punktu docelowego. Jest domyślnie włączona, natomiast w przypadku, kiedy zostanie wyłączona, to można trasę skasować po wejściu w Menu, następnie Trasa i kliknięciu Skasuj.

Dzięki opcji Wartości domyślne parametrów można ustawić, w jaki sposób przy wyznaczaniu trasy program ma korzystać  z dróg płatnych, autostrad oraz przepraw promowych. Dla każdej z tych opcji można ustawić inny parametr:

 • Drogi płatne
  • OK
  • Omijaj
  • Pytaj
 • Promy
  • OK
  • Omijaj
  • Pytaj
 • Autostrady
  • OK
  • Omijaj
  • Pytaj

Dodatkowo z tą opcją powiązana jest opcja pytaj przed wyznaczeniem, która domyślnie jest włączona. Gdy jest ona włączona, to zawsze przed zatwierdzeniem przebiegu trasy będzie możliwe ustawienie jej parametrów.

W opcji Po wyznaczeniu można określić, jaki widok ma zostać wyświetlony bezpośrednio po wyznaczeniu trasy. Dostępne są takie parametry, jak:

 • Nie rób nic
 • Widok trasy
 • Podsumowanie
 • Pierwszy manewru

Domyślnie ustawiona jest wartość Widok trasy.

Auto-sortowanie „VIA” jest opcją domyślnie wyłączoną. Służy do automatycznego sortowania punktów pośrednich tras w dosyć prosty sposób. Polega to na tym, że dla punktu Start program szuka najbliższego w linii prostej punktu VIA. Następnie wyszukiwany jest kolejny punkt, który jest najbliższy poprzedniemu i dzieje się tak do czasu, aż wszystkie punkty pośrednie zostaną w ten prosty sposób posortowane. Niestety takie sortowanie nie zawsze będzie optymalne dla wyznaczonej trasy.

Z opcją Auto-sortowanie „VIA” powiązana jest opcja z edycją przy dodawaniu, która powoduje, że po dodaniu drugiego punktu pośredniego włącza się okno Informacje – Punkty trasy, gdzie można ręcznie ustawić kolejność ustawionych punktów.

Ostatnią opcją w konfiguracji parametrów tras jest opcja Trasa optymalna jak, która umożliwia zmodyfikowanie algorytmu wyznaczania trasy optymalnej tak, aby była bardziej zależna od przepustowości dróg lub ich długości. W tym ustawieniu można ustawić za pomocą suwaka, czy trasa Optymalna ma być bardziej jak Krótka, czy jak Szybka.

Oceń wpis
[Maks.: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.