Strona główna > Programy > AutoMapa > AutoMapa dla Windows > Panel Pilota w AutoMapie dla Windows
Kategorie
AutoMapa dla Windows

Panel Pilota w AutoMapie dla Windows

W AutoMapie dla systemu Windows podstawowe informacje dotyczące wyznaczonej trasy zostają wyświetlone w panelu Pilota. Dzięki temu mamy łatwy dostęp do takich informacji, jak odległość do punktu trasy, czy godzina dotarcia do celu. Panel pilota zawiera również informację dotyczącą najbliższego manewru, która pokazuje, czy będziemy jechali prosto, czy skręcali na skrzyżowaniu.

Pilot
Pilot

Panel pilota dostępny jest domyślnie dopiero po wyznaczeniu trasy lub po włączeniu go w menu Opcje. W innym przypadku jest ukryty, a w zamian mamy widoczny większy rozmiar mapy.

W zależności od tego, czy urządzenie mamy w orientacji pionowej, czy poziomej to panel pilota możemy mieć na górze ekranu. albo z lewej strony. Oczywiście jego położenie można zmienić poprzez wejście w Menu, następnie Ustawienia, dalej Ogólne i wybranie innej pozycji dla opcji Widok interfejsu. W opcji Widok interfejsu dostępne są takie pozycje, jak:

 • AutoMapa Panorama
 • AutoMapa

AutoMapa Panorama ustawia Pilota z lewej strony ekranu. Natomiast AutoMapa umożliwia wyświetlanie panelu na górze ekranu.

Część elementów na panelu Pilota jest stała, np.:

 • najbliższy manewr;
 • nazwa i nr drogi za najbliższym manewrem;
 • informacja, że wjedziemy na drogę o wyższej kategorii.

Natomiast jest kilka pozycji, które można modyfikować według własnego uznania. Do wyboru są:

 • Prędkość;
 • Do celu;
 • Manewr;
 • Wysokość;
 • Godzina;
 • Pozostało;
 • Dojazd o;
 • Pikietaż.

Ilość tych wskazań zależna jest od wielkości ekranu. Na małym ekranie można ustawić tylko 3 wskazania, a na większym 6. W celu zmiany wartości należy kliknąć na wybraną pozycję. Pojawi się wtedy okno Wybierz wskazanie, gdzie należy wybrać wskazanie, które ma być wyświetlane zamiast tego, które zaznaczyliśmy na Pilocie. Aktualnie wybrana pozycja zaznaczona jest za pomocą strzałek, co widać na poniższym zrzucie, na wskazaniu Pikietaż.

Okno - Wybierz wskazanie dla panelu pilota
Okno – Wybierz wskazanie dla panelu pilota

Najbliższy manewr jest informacją, która zajmuje najwięcej miejsca na Pilocie. Dzięki temu informacje w nim podawane są czytelne. Znajduje się na nim grafika przedstawiający najbliższy manewr oraz odległość do niego, która w zależności od ustawień może być podawana w jednostkach metrycznych lub anglosaskich. Na obszarze najbliższego manewru mogą również pojawiać się inne, ważne komunikaty, np. Jesteś poza trasą!, który informuje o zjechaniu z trasy.

W przypadku, kiedy trasa jest krótka to kliknięcie Najbliższego manewru spowoduje pokazanie całej trasy w trybie 2D. Natomiast dla dłuższej trasy jedno kliknięcie spowoduje wyświetlenie najbliższego odcinka, a następne całej trasy. Jeżeli w ten sposób włączymy podgląd trasy w trybie nawigowania, to po 15 sekundach automatycznie zostaniemy przeniesieni do trybu nawigowania. Można również ręcznie do niego przejść, klikając ponownie cześć Pilota z najbliższym manewrem.

Nazwa i nr drogi za najbliższym manewrem jest częścią Pilota, która nie zmienia położenia. Cały czas jest na górze ekranu w formie belki. Ta belka pokazuje nazwę ulicy, w którą będziemy skręcali oraz nr drogi jeżeli dany odcinek go posiada. Może również informować o tym, czy droga, w którą skręcamy ma wyższą kategorię niż aktualna, co jest przedstawione za pomocą ikony przypominającej znak Ustąp pierwszeństwa Znak Ustąp pierwszeństwa.

Belka z nazwą ulicy podobnie, jak najbliższy manewr, może służyć do szybkiego pokazania całej trasy. Wystarczy kliknąć belkę, aby zobaczyć trasę z lotu ptaka.

Prędkość jest wartością, która odczytywana jest z danych odbieranych przez odbiornik GPS. Może być podawana w km/h lub w mph, co jest uzależnione od konfiguracji programu. Ze względu na to, że w wielu samochodach liczniki wskazują wyższą prędkość oraz odbieranie danych z GPS ma pewne opóźnienia, to prędkość wyświetlana w AutoMapie o 10% może być niższa od tej, którą wyświetla licznik samochodu.

Do celu jest wskaźnikiem, który pokazuje odległość do punktu docelowego. Natomiast jeżeli wyznaczona trasa zawiera punkty pośrednie to po kliknięciu przycisku Koniec Przycisk - Koniec, który znajduje się pod ikoną głośnika, zostaniemy przełączeni do wyświetlania danych dotyczących punktu pośredniego, gdzie wartość Do celu zmieni się na Do punktu, a zamiast przycisku Koniec pojawi się VIA Przycisk - VIA.

W polu Manewr wyświetlona jest informacja na temat następnego manewru. Dzięki temu możemy być wcześniej przygotowani przed kolejnym manewrem, co jest przydatne w dużych miastach.

Wysokość zawiera informację dotyczącą położenia nad poziomem morza. Niestety odbiornik GPS ma słabą dokładność w odczytywaniu wysokości, dlatego ta wartość może znacznie się różnić od rzeczywistej. Jest to spowodowane tym, że odczyt położenia nie odbywa się nad faktycznym stanem morza, a nad poziomem tzw. geoidy, która stanowi teoretyczne przybliżenia poziomu morza na całej Ziemi.

W polu Godzina wyświetlany jest aktualny czas, który pobierany jest z ustawień urządzenia.

Pozostało wyświetla czas, jaki pozostał w celu dotarcia do punktu docelowego lub pośredniego, jeżeli na panelu Pilota zostało przełączone wyświetlanie informacji o punkcie docelowym na punkt pośredni.

Dojazd o wyświetla przybliżoną godzinę, o której powinniśmy dotrzeć do celu lub do punktu pośredniego.

Ostatnią pozycją jest Pikietaż, który wyświetla informację dotyczącą słupka kilometrowego, który mijamy oraz nr drogi. Przydaje się przede wszystkim w informowaniu innych na temat położenia jakiegoś obiektu, np. na którym kilometrze danej drogi jest wypadek.

Oceń wpis
[Maks.: 3 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.