Strona główna > Programy > AutoMapa > AutoMapa dla Android > Jak wyszukać POI przy trasie w AutoMapie dla Android?
Kategorie
AutoMapa dla Android

Jak wyszukać POI przy trasie w AutoMapie dla Android?

Czasem podczas nawigowania chcielibyśmy dowiedzieć się, czy przy trasie znajduje się jakiś obiekt, do którego chcielibyśmy dojechać. Najczęściej jest to stacja paliw albo jakiś obiekt gastronomiczny. W AutoMapie dla systemu Android można wyszukać punkty użyteczności publicznej (POI) w pobliżu bieżącej pozycji, ale to nie rozwiązuje problemu. W związku z tym w programie dostępna jest opcja, która umożliwia wyszukiwanie POI, znajdujących się przy trasie, którą wyznaczyliśmy.

Opcja wyszukiwania POI, które znajdują się przy trasie, dostępna jest tylko w wyszukiwaniu offline. W wyszukiwaniu online (jednopolowym i głosowym) niestety taka funkcjonalność nie jest dostępna, a by ułatwiła i przyśpieszyła proces wyszukiwania.

Wyszukiwanie POI
Wyszukiwanie POI

Instrukcja

W celu znalezienia POI przy trasie należy:

 1. wyznaczyć trasę,
 2. wejść w menu Szukaj AutoMapa Android Przycisk Szukaj,
 3. kliknąć przycisk Adresy, obiekty,
 4. przejść do zakładki POI,
 5. zaznaczyć trzecią pozycję – domyślnie Przy trasie (najbliższe)*,
 6. w polu (Nazwa) wpisać nazwę POI lub kategorię, którą chcemy wyszukać,
 7. klikamy przycisk Kategorie** lub Punkty POI***, które wyświetlają liczbę znalezionych obiektów (kategorii lub punktów użyteczności publicznej),
 8. wybrać interesujący nas POI****,
 9. z kontekstowego menu wybrać opcję, w jaki sposób chcemy skorzystać z tego punktu, gdzie dostępne są takie opcje, jak:
  • Prowadź do
  • Pokaż na mapie
  • Dodaj do Ulubionych
  • START
  • VIA
  • CEL
  • Ustaw Pracę
  • Ustaw Dom
  • Uwagi do mapy

Opcja Prowadź do umożliwia nawigowanie do wybranego punktu użyteczności publicznej.

Przy pomocy opcji Pokaż na mapie można wyświetlić lokalizację wybranego POI. Pojawi się wtedy mapa z wyświetloną ikoną tego punktu.

Dodaj do Ulubionych jest opcją, która umożliwia utworzenie punktu ulubionego na podstawie wybranego POI.

Punkty START, VIA i CEL umożliwiają ustawienie wybranego POI jako punkt trasy początkowy, pośredni i docelowy. W tym przypadku najczęściej korzystam z opcji VIA i VIA punkt.

Przy pomocy opcji Ustaw Pracę i Ustaw Dom można dodać punkty ulubione Praca lub Dom na podstawie wybranego POI.

Opcja Uwagi o mapy wyświetli formularz, umożliwiający zgłoszenie błędów mapy w lokalizacji wybranego POI.

*Domyślną opcją, umożliwiającą wyszukiwania punktów użyteczności publicznej, znajdujących się przy trasie jest Przy trasie (najbliższe). Po kliknięciu przycisku menu, który znajduje się z prawej strony tej pozycji, wyświetli się kontekstowe menu, umożliwiające zmianę zakresu wyszukiwania. Do wyboru są:

 • Przy trasie (najbliższe)
 • Przy trasie (całej)
 • W okolicach celu
AutoMapa Android Przy trasie - dostępne opcje
Przy trasie – dostępne opcje

**Przycisk Kategorie umożliwia przeglądanie kategorii POI, które zawierają szukaną frazę. Może to być główna kategoria, np. Restauracja, jak i jej podkategorie, np. Amerykańska – Restauracja. Pod nazwą kategorii wyświetla się ścieżka do niej, czyli nadrzędne kategorie, np. Dla kategorii Restauracja wyświetla się < Gastronomia < Wszystkie, co oznacza, że jest to kategoria, znajdująca się w kategorii, Gastronomia, a ta jest kategorią na najwyższym poziomie.

Po kliknięciu kategorii, która zawiera podkategorie, np. Polska – Restauracja, wyświetli się lista z podkategoriami dla tej kategorii. Natomiast po kliknięciu kategorii, która w podpisie zawiera frazę Wszystkie, wyświetlą się wszystkie punkty, dostępne w tej kategorii i jej podkategoriach.

Drzewo kategorii POI można zobaczyć w serwisie Miplo, np. na panelu Katalog POI.

***Przycisk Punkty POI umożliwia wyświetlenie listy punktów użyteczności publicznej, które w nazwie zawierają szukaną frazę, co często jest dużym utrudnieniem przy znalezieniu odpowiedniego punktu, ponieważ wymaga wpisania poprawnej nazwy.

****Na liście znalezionych POI wyświetli się nazwa obiektu z podpisem, który zawiera odległość do niego, miasto i kraj oraz opis. Po kliknięciu interesującego POI wyświetli się kontekstowe menu, które opisałem wyżej. W AutoMapie dla systemu iOS oraz Windows dodatkowo wyświetla się informacja, po której stronie drogi znajduje się obiekt, co jest bardzo przydatne.

Wideo

W poniższym poradniku wideo pokazuje, jak wygląda wyszukiwanie punktów i kategorii POI, które znajdują się przy trasie. Na filmie można zobaczyć jakie opcje dostępne są do wyboru podczas wyszukiwania oraz, jak przegląda się kategorie POI.

Inne instrukcje

Na stronie www.likoton.pl/instrukcje znajduje się katalog z innymi poradnikami dotyczącymi obsługi AutoMapy i nie tylko. Zapraszam do zapoznania się z nimi.

Oceń wpis
[Maks.: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.