Strona główna > Z dala od klawiatury > Podróże > Lenistwo w Dusznikach-Zdroju
Kategorie
Podróże

Lenistwo w Dusznikach-Zdroju

Przyszedł kolejny dzień naszego urlopu i pobytu w Dusznikach-Zdroju. Niestety deszczowy poranek spowodował, że przesunęliśmy następny wypad w góry. Nie chcieliśmy chodzić w deszczu i po błocie. Postanowiliśmy trochę poleniuchować.

Przed południem, gdy zostały otwarte pobliskie lokale usługowe, poszedłem do fryzjera na podcięcie włosów. W domu nie zdążyłem wybrać się do fryzjera. Po wejściu do lokalu okazało się, że pani fryzjerka nie miała klientów, więc z miejsca obcięła mi włosy. Miałem małe SPA podczas urlopu 🙂

Gdy przestało padać, było już po południu. To była pora obiadowa, więc poszliśmy na obiad do pobliskiej restauracji Eden. Był tutaj akurat wolny stolik, więc skorzystaliśmy z tej okazji i zjedliśmy bardzo smaczny obiad w rozsądnej cenie. Polecam ten lokal, ale w sezonie może być problem ze znalezieniem stolika.

Najedzeni wróciliśmy do pokoju, aby trochę odsapnąć po sycącym obiedzie. Następnie ruszyliśmy na spacer, pochodzić trochę po Parku Zdrojowym.

W Parku Zdrojowym powoli zbierali się kuracjusze w eleganckich strojach. Jedni pewnie na podryw, a inni na dansing w restauracji Parkowa. Grube imprezy muszą tu być wieczorami.

Powoli obeszliśmy Park Zdrojowy, w którym znajduje się wiele obiektów związanych z Fryderykiem Chopina. Jednym z takich obiektów jest dworek, który powstał w latach 1802–1805. W tym dworku w 1826 roku przez miesiąc przebywał kompozytor, stąd budynek zwany jest Dworkiem Chopina. Obok budynku znajduje się pomnik Fryderyka, w inny miejscu jego popiersie, ale trafimy również na oszkloną wiatę ze źródłem leczniczej wody, która zwana jest Pieniawą Chopina.

Z parkiem z jednej strony połączony jest przykuwający oko budynek, w którym mieści się sanatorium Jan Kazimierz. Budowę tego masywnego pałacu rozpoczęto w 1837 roku, nazwa została przyjęta ze względu na to, że w 1669 roku w Dusznikach przebywał król Jan Kazimierz. Po drugiej stronie parku znajduje się kolejny ciekawy budynek, w którym mieści się Pijalnia Wód Mineralnych, muszla koncertowa, czy restauracja Parkowa, o której już pisałem.

W parku znajduje się również kilka fontann, w tym jedna wyjątkowa. Bliżej ulicy Parkowej znajduje się Kolorowa Fontanna, która jest podświetlana, a do tego w określonym czasie odbywa się pokaz, podczas którego poza zmianą oświetlenia i wysokości strumienia odtwarzana jest muzyka. Wystrzeliwany strumień jest jednym z najwyższych w Europie. Warto zobaczyć ten pokaz.

Duszniki-Zdrój Fontanna multimedialna
Fontanna multimedialna

Spacerując po Parku Zdrojowym warto również zobaczyć zabytkowy barometr, czy przejść się po zadaszonych kładkach nad Dusznicą Bystrzycką. Przyjemnie można tu spędzić czas.

Z Parku Zdrojowego idąc ulicą Zieloną, dotarliśmy do kolejnego parku, w którym mieści się zbiornik o nazwie Czarny Staw. Nad zbiornikiem znajduje się restauracja Czarny Staw, w której można wypożyczyć kajak, aby popływać po niewielkim zbiorniku. To miejsce jest dużo spokojniejsze od Parku Zdrojowego, więc można odsapnąć od hałasu.

Duszniki-Zdrój Zielony Staw
Zielony Staw w Dusznikach-Zdroju

Wracając do pokoju przeszliśmy się jeszcze nad Zielony Staw, który również ma swój urok, choć jest zdecydowanie mniejszy niż Czarny Staw. Następnie ponownie przeszliśmy przez Park Zdrojowy.

Duszniki-Zdrój Pijalnia Wód Mineralnych
Pijalnia Wód Mineralnych w Dusznikach-Zdroju

Nasze lenistwo tego dnia zakończyliśmy przed telewizorem, oczekując następnego dnia i wyjścia w góry. W planie mieliśmy wędrówkę na Śnieżnik.

Spis treści

Oceń wpis
[Maks.: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.